Glosa: My a neandrtálci – podivnosti nekončí

Biologie |

Základ nové teorie praví, že Homo sapiens vznikal jakoby kontinuálně v celé Africe. Z toho pak má vyplývat: mezidruhový sex nebyl nutný. Ale ne že by se tím vysvětlovalo všechno.
Texty na řadě populárně vědeckých webů uvádějí práci evolučních biologů z Cambridge (Anders Eriksson a Andrea Manica), která zpochybňuje křížení mezi Homo sapiens a neandrtálci. Respektive ne nutně samotný plodný sex, ale to, že by po něm dodnes zůstala nějaká významnější genetická stopa.

Určité shody mezi částí dnešních lidí a neandrtálci se prý dají vysvětlit tím, že populace před oddělením obou druhů nebyla homogenní. Homo sapiens v severní Africe měli s evropskými neandrtálci geneticky společného víc než ti ostatní. A právě lidé ze severní Afriky pak vyrazili na migraci do zbytku světa.

Počítačové modely údajně ukazují, že tento scénář je jednodušší (tj. předpokládá méně na sobě nezávislých událostí, viz kladistika) než křížení.

 

Jeden z argumentů na podporu teorie proti křížení tvrdí, že Evropané a Asiaté v sobě mají zhruba stejně genů neandrtálců (pozn: ale zřejmě už ne denisovanů?). Pokud by ke křížení Homo sapiens a neandrtálců docházelo v Evropě, bylo by to skutečně divné. Námitka (subjektivní) ale ale ta, že ke křížení mohlo dojít už na Blízkém východě (předpokládejme, že tudy vedla migrace z Afriky do Evropy), kde se hranice obou druhů zřejmě nějaký čas posouvaly sem a tam.

 

Viz také: Neandrtálci poprvé nad Homo sapiens vyhráli

 

Lze si představit scénář, že během tohoto přelévání docházelo i k výměně genetického materiálu. Pak došlo k technologické apod. revoluci a v mladším paleolitu už Homo sapiens s neandrtálci v Evropě prostě zatočili (což nám tedy zase komplikují denisované, proč tam k tomu nedošlo?).

Čili zatím je to mezi oběma pohledy cca nerozhodně? Hlavní problém vidím (opět zcela subjektivně) jinde: Základ celé teorie praví, že Homo sapiens vznikal jakoby kontinuálně v celé Africe. Což působí zásadně pochybně vzhledem k teoriím vzniku druhů, které dnes v rámci evoluční biologie převládají. Nové druhy vznikají z malých populací, není žádný „plynulý přechod“ z jednoho druhu jako celku v jiný. Při vzniku Homo sapiens jsou navíc doloženy výrazné bottlenecky. Sice nevíme, zda nová populace vznikla v jižní nebo východní Africe, ale lidé se pak spíše šířili z epicentra/zdroje… (?). Jakkoliv zase – když už vůbec spekulujeme, jak/nakolik se Homo sapiens, neandrtálci a denisované křížili, pak tím vlastně trochu uvádíme v pochybnost i to, nakolik lze mluvit o rozdílných druzích.

Každopádně: názory na to, zda ke křížení mezi Homo sapiens a neandrtálci docházelo, se mění neustále. Mnohem více mě v tomto případě spíše zaskočil celý model „plynulého“ vznikání Homo sapiens v celé Africe s tím, že dnešní Evropané a Asiaté by byli potomky severoafrické populace. Něco sporného se vysvětluje něčím ještě mnohem divnějším, co se zdá být v rozporu s dost základními představami o fungování evoluce, ale nikdo si tohoto zádrhelu nevšímá?

Pokusím se získat další informace/náhledy na tuto otázku od lidí fundovanějších.

 Komentáře

30.07.2014, 23:31

.... tnx for info!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.