Identifikace osob podle způsobu chůze

Biologie |

"Osobu, kterou velice dobře znáte, rozpoznáte podle chůze na dálku. A právě toto je předmětem našeho vědeckého zkoumání. Snažíme se identifikovat konkrétní části těla, které mají tu vlastnost, že se pohybují stále stejně, ale přitom u každé osoby zcela individuálně."




***podle tiskové zprávy společnosti ABL
ABL je partnerem výzkumu forenzní identifikace osob podle dynamického stereotypu lokomoce.
Společnost ABL, a. s., která má v České republice dominantní postavení v oblasti bezpečnostních služeb na poli obchodních center, představuje výzkumný projekt forenzní identifikace osoby podle dynamického stereotypu lokomoce, který připravuje tým prof. PhDr. Jiřího Strause, DrSc.

Výzkum identifikace osoby podle stereotypu chůze má za cíl označit konkrétní rozdíly v motorice osob. Díky tomuto výzkumu bude možné identifikovat pachatele např. loupežného přepadení i přesto, že na záznamu průmyslové kamery nebude vidět jeho obličej. „Každý člověk se pohybuje svým individuálním způsobem. Osobu, kterou velice dobře znáte, rozpoznáte podle chůze na dálku. A právě toto je předmětem našeho vědeckého zkoumání. Snažíme se identifikovat konkrétní části těla, které mají tu vlastnost, že se pohybují stále stejně, ale přitom u každé osoby zcela individuálně,“ říká prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc. vedoucí vědeckého výzkumu. „Loupežná přepadení bank, ale i obchodních jednotek se stále množí. Pachatelé si často prozkoumají místo přepadení předem, aby znali přesné rozmístění průmyslových kamer a nemohli tak být identifikováni. My si ale na základě tohoto záznamu můžeme podle pohybového chování osobu přesto, že nevidíme její obličej, identifikovat. Snímáme antropometrické body, které vyhodnocujeme zejména z hlediska kinematiky a geometrie. Sledujeme jak se pohybuje např. ramenní kloub nebo horní okraj hlavy. To vše popisuje nějakou křivku, která je pro každého člověka individuální. Výzkum má za cíl určit, které body jsou pro člověka individuální a jestli lze domněnku identifikace osoby podle lokomoce vědecky potvrdit,“ dodává Straus.

Již teď může tým doktora Strause potvrdit, že jednou z neměnných částí těla je např. vnější okraj ucha. Ucho se pohybuje stejně jako těžiště těla. Další z neměnných částí je právě těžiště těla, které se musí přesně vypočítat nebo středy velkých lidských kloubů.

Výzkum probíhá již třetím rokem a jeho ukončení se předpokládá v roce 2008. Jeho výsledkem by měl být další parametr, který umožní soudnictví usvědčit pachatele. Vedle hlasu, otisku prstů nebo DNA může být dynamický stereotyp dalším z přímých důkazů pro soudnictví.

Dosavadní poznatky výzkumu se již využily pro identifikaci osob u některých případů. Např. pachatel, který přepadl benzinovou pumpu byl na základě poznatků tohoto výzkumu odsouzen na tři roky nepodmíněně.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.