Jak se lišili neandrtálci od moderních lidí?

Biologie |

Co vlastně o neandrtálcích víme a co si spíše domýšlíme? Přinášíme hrst střípků na toto téma. ...
Co vlastně o neandrtálcích víme a co si spíše domýšlíme? Přinášíme hrst střípků na toto téma.

Neandrtálci a jazyk
Nevíme, jak se jazyk neandrtálců lišil od řečových schopností moderních lidí. Příslušná kost (jazylka) snad vcelku odpovídala současnosti, o hlasivkách a další měkké tkáni nevíme vůbec nic.

Křížení
Nevíme, zda se neandrtálci mohli křížit s lidmi dnešního typu. Určité doklady toho se snad našly, je jich však velmi málo a nevíme, zda tito jedinci byli nadále plodní. Současně však máme doklady, kdy obě společenství žila vedle sebe a snad sdílela i stejnou kulturu, avšak k míšení nedocházelo.
Pokud jako jednotku schopnou křížení definujeme druh, zbývá tedy i otázka taxonomie. Můžeme neandrtálce prohlásit za "člověka moudrého"? Je správně Homo sapiens neanderthalensis nebo pouze Homo neanderthalensis.

Ochlupení
Nevíme, zda neandrtálci byli porostlejší než lidé dnešního typu, i když jsou tak tradičně znázorňováni. Sice žili v chladném klimatu glaciálu, mohli se mu však přizpůsobit i jinak (technologií).

Industrie
Nástroje neandrtálců byli podobné industrii lidí dnešního typu, zdá se však, že celková kolekce byla chudší a méně rozmanitá. Na kostrách neandrtálců jsou také určité kosti na rukou prakticky zcela opotřebovány – na rozdíl od člověka dnešního typu. Předpokládá se, že neandrtálci tedy vykonávali určité úkony spíše hrubou silou než za použití nástrojů.

Neandrtálci a medvědí kult
Příslušná teorie je opuštěna, nálezy medvědích lebek v jeskyních se vysvětlují jiným způsobem.

Neandrtálci a pohřby
Neandrtálci skutečně pohřbívali své mrtvé. To, že mrtvoly zdobili květinami, je však spíše opět romantický mýtus než prokázaná skutečnost.
Mimochodem: Na rozdíl od člověka dnešního typu se v hrobech nikdy nenašel jedinec se srostlým zraněním dolní končetiny. Je možné, že neandrtálci takto raněné prostě nechávali ležet na místě a nebrali je s sebou.

Neandrtálci a mozek
Neandrtálci měli skutečně o něco málo větší mozek než lidé dnešního typu, rozdíly však nejsou významné a korelace s inteligencí jasná ještě méně.
Je však možné, že o něco větší hlava komplikovala porody. Některé teorie taktéž předpokládají, že těhotenství trvalo u neandrtálců až deset měsíců (tedy možná opět větší dítě při narození a související komplikace). Pokud by to byla pravda, lidé dnešního typu své konkurenty prostě přečíslili.

Zdroj: Ústní (a neautorizovaná :-)) diskuse s archeologem Ladislavem Nejmanem, který se zabývá právě obdobím přechodu od neandrtálců k člověku dnešního typu.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.