Korýš starý půl miliardy let

Biologie |

Kompletní zkamenělinu korýše objevili britští geologové při průzkumu více než půl miliardy let starých hornin v anglickém hrabství Shropshire. ...




Kompletní zkamenělinu korýše objevili britští geologové při průzkumu více než půl miliardy let starých hornin v anglickém hrabství Shropshire.
Stáří nálezu se odhaduje na 511 milionů let a živočich se tak objevil krátce po jevu, který se označuje jako kambrická exploze. V průběhu kambria, tedy prvního období prvohor, došlo náhle k obrovskému rozrůznění biosféry a nástupu celé řady nových živočichů – ostnokožců, trilobitů, předků ryb, hlavonožců… S trochou nadsázky lze říci, že v prekambriu se nevyskytovali větší živočichové ani živé organismy vytvářející pevné schránky (Tvrzení je poněkud zjednodušující – existovala i "makrofauna" označovaná jako Ediakara. Není přitom jasné, zda její příslušníci vyhynuli nebo zda jsou pozdější organismy jejich potomky). Nepřítomnost pevných koster živočichů má pak bezprostřední dopad i pro paleontology, kteří mohou samozřejmě podstatně snáze najít pozůstatky těch organismů, u nichž části těl podlehnou fosilizaci.
Nalezené pozůstatky korýše jsou sice menší než 1 milimetr, ovšem podle britského geologa Marka Williamse obsahují celou řadu detailů, například kompletní strukturu končetin (klepet? :-)).
Ke korýšům patří např. dnes žijící krabi a raci, celá skupina je v biologické taxonomii řazena mezi členovce. Mezi korýše byli dříve řazeni trilobiti, kteří se však dnes pokládají spíše za samostatnou skupinu.
Informace o zmíněném objevu jsme získali díky vědecké sekci webových stránek BBC. Podrobnější článek se má objevit ve vědeckém časopisu Science.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.