Lidé dokázali bez vakcíny přežít vzteklinu

Biologie |

Vzteklina je pokládána za chorobu pro člověka stoprocentně smrtelnou.
Dosud byl znám pouze jediný případ, kdy vzteklinu člověk přežil, aniž dostal vakcínu: 15letá dívka Jeanna Giese byla uvedena do umělého spánku a dostala speciální nanokoktejl antivirotik a dalších látek; ani tak se ale tento úspěch nepodařilo zopakovat.

Šokující je, že američtí vědci z Centra pro kontrolu nemocí CDC nyní objevili v Peru 6 lidí, kteří se nakazili od místních upírských netopýrů (netopýr je častý přenašeč), nedostali včas (respektive vůbec) očkování, přesto však přežili. Důkazem byly protilátky nacházející se v jejich krvi. Ve vesnicích Truenococha a Santa Marta zapadlých v peruánské Amazonii je vzteklina častou příčinou smrti – brutální selekce se zřejmě postarala o to, že u některých místních obyvatel se vyvinula i přirozená odolnost.

Upíří netopýři napadají místní vesničany hlavně ve spánku. Podobně jako komáři mají netopýři ve slinách látku, která u oběti brání srážení krve (glykoprotein draculin), upír krev přímo nesaje, spíše olizuje tu, která z rány vytéká. Ani tak ale netopýr nevypije dost krve, aby její ztráta mohla člověka zabít, zato infekce může být fatální.

 

Kdybychom dokázali zjistit, v čem alespoň částečná odolnost proti vzteklině spočívá, snad by bylo možné léčit i dnes beznadějné případy, kdy dojde k propuknutí nemoci a na vakcínu je již pozdě.

 

Zdroj: The Register a další

 

Poznámka:

– Není zmiňovaná možnost, že by k mutaci do méně letální formy mohlo dojít na straně viru.

– Neuvádí se, zda lidé onemocněli a přežili, nebo zda u nich choroba vůbec nepropukla.

– Mimochodem, pokud jsou netopýři tak často infikovaní vzteklinou, jak to, že je ještě nevyhubila? Nebo má tato choroba pro ně méně letální dopad?

– Popularizátor biologie Lewis Thomas uvádí úmrtí na vzteklinu jako vůbec nejhorší smrt, s níž se kdy setkal.

– Upíří netopýři např. krávu dokážou údajně i zabít, pijí-li několik nocí za sebou.Komentáře

15.08.2012, 02:07 petusek

přenašeč - nemocný

Mimochodem, pokud jsou netopýři tak často infikovaní vzteklinou, jak to, že je ještě nevyhubila? Nebo má tato choroba pro ně méně letální dopad? Myslím, že je rozdíl mezi tím být přenašeč a trpět příznaky nemoci...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.