Lidská gesta sleduje i vlk

Biologie |

Existuje celkem běžně opakovaný experiment, demonstrující rozdíl mezi psy a vlky...

Lidská gesta sleduje i vlkPsa vezmete do místnosti, před jeho očima dáte do dvou misek jídlo. Pak na jednu misku ukážete. Pes (i necvičený apod.) se pokusí číst lidské gesto, jsou-li možnosti jinak ekvivalentní, půjde k příslušné misce. Vlk (samozřejmě míněno krotký, ochočený, nestresovaný…) se rozhodne náhodně.

Podobně můžete zkusit vlkovi i psovi dát sousto do nějaké ohrádky. Oba se k němu zkusí dostat. Když to nepůjde na první pokus, pes to vzdá a zkusí o pomoc nějak požádat člověka. Vlk od člověka apriori nic dobrého nečeká (vzhledem k historii a související selekci – aby taky jo), proto se bude dál snažit sám.

Potud klasický výsledek. V časopisu Frontiers in Psychology ale vyšel text ukazující, že mezi oběma druhy (možná spíše formami jediného druhu) není zase tak propastný rozdíl. I vlci dokáží číst lidská gesta/myšlenky a umí se učit nejen od členů své smečky, ale i od příslušníků jiného druhu.

Nový výzkum provedly (dámy) Friederike Range a Zsófia Virányi z vídeňské Univerzity veterinární medicíny. Pracovaly s vlky z Wolf Science Center v rakouském Ernstbrunn.
Testovaní vlci i psi (voříšci) dokázali sledovat demonstrátora – jak člověka, tak i speciálně vycvičeného psa. U vlků šlo o 11 štěňat mezi 5 a 7 měsíci (možná lépe puberťáků?), všichni byli narození v zajetí a krmení z lahve.

Vlci i psi pozorovali člověka či psa; když např. viděli, že na louce někdo ukrýval pamlsek, našli ho pak s mnohem větší pravděpodobností (tj. slepý pokus znamenal, že prostě jídlo ucítili). Poznali třeba i to, že člověk pouze předstíral, že pamlsek schovává, a vůbec se pak ani neobtěžovali ho hledat. Co je zajímavé, vlci byli úspěšnější, když řešili úkol, kde scénář předvedl člověk, nikoliv pes (poznámka: to může být dáno i tím, co všechno může pes demonstrovat – dokáže „předstírat, že schovává piškot, ale neschovat ho“?).

Zdroj: Phys.org

Poznámky:
– U výcviku vlků se také uvádí, že na rozdíl od psů reagují spíše na gesta než na hlas.
– S domestikací (snadností domestikace) tato schopnost vlků samozřejmě bezprostředně souviset nijak nemusí. Nechoval by se takto třeba i lev nebo myš?Úvodní foto: Stephen Walter Ranson, Wkikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

18.12.2014, 21:21

.... ñïñ çà èíôó....

27.07.2014, 16:58

.... good info!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.