Linky: Slimáci a klíněnky

Biologie |

Vědecká rubrika iDnes dnes popisuje škody, které v našich hájích a luzích páchají portugalští slimáci (všude) a klíněnky (zatím pouze na kaštanech). ...




Vědecká rubrika iDnes dnes popisuje škody, které v našich hájích a luzích páchají portugalští slimáci (všude) a klíněnky (zatím pouze na kaštanech).

K článku, který najdete zde a následné diskusi několik otázek: Jak to tedy vlastně s tou klíněnkami je? Zabijí nebo už zabily nějaký strom? Jak dlouho může kaštan přežívat, když je chudák již v polovině léta téměř holý?
V článku se udává, že katastrofou by byl přenos klíněnky na další stromy, jako první na řadě je z hlediska rizika zmiňován javor .Je ale kaštanu skutečně nejpříbuznější právě javor? (Také by to mohl být platan, protože mezi těmito stromy existují nějaké „meziodrůdy, že? Je ale pravda, že javorů je v českých lesích podstatně více než platanů, tudíž by šlo o citelnější zásah.)
Hlavní téma článku se ovšem netýká kaštanů, ale portugalských slimáků, kteří ničí letošní úrodu na polích i v zahradách. Je zmíněna možnost je posolit (autor článku zkoušel a funguje to opravdu efektivně i efektně – díky osmotickému rozdílu vytáhne sůl ze slimáka vodu a on prakticky před očima zmizí, jako by nikdy neexistoval). Není jasné, zda by účinné bylo nasypat sůl i na např. na cestičky mezi záhony (možnost zasolit půdu, neúčinné v případě deště apod.). Jinak má solení tu nevýhodu, že takto lze zlikvidovat pouze slimáky, které vidíte.
V diskusi jeden ze čtenářů uvádí, že spolehlivě funguje i miska s pivem, která slimáky přiláká a pak už stačí pouze vyhodit mrtvoly.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.