Máme geny neandrtálců pro metabolismus tuků

Biologie |

Současní Evropané nesou neandrtálských genů logicky více než Afričané či Asiaté – nejpravděpodobnějším, i když ne jediným vysvětlením této skutečnosti je křížení. Ale o jaké geny konkrétně jde. Máme před sebou náhodu, nebo i něco dalšího?

Máme geny neandrtálců pro metabolismus tukůPhilipp Khaitovich z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology v Lipsku a jeho kolegové z CAS-MPG Partner Institute for Computational Biology v Šanghaji nyní zjistili, že v některých částech genomu evropské populace je „neandrtálských“ (pro jistotu v uvozovkách, protože může jít i o dědictví po společném předkovi) genů výrazně více než jinde. Kromě občasného náhodného křížení Homo sapiens zde do hry vstupovala nejspíš i selekce. Některé neandrtálské geny byly potomkům k něčemu dobré.
Konkrétně má jít především o geny, odpovědné za syntézu enzymů pro metabolismus lipidů. Autoři výzkumu ovšem připouštějí, že přesnější představu o příslušné selekční výhodě nemají. Možná geny neandrtálců byly účinnější v chladnějším evropském klimatu (proč by je pak ale neměli i Asiaté, kteří prošli při migraci Sibiří a zde se křížili s neandrtálcům příbuznými denosovany?). Navíc tyto geny řídí expresi a aktivitu metabolizujících enzymů i v mozku. Zde ovšem ohledně efektu tápeme zcela.

Zdroj: Phys.orgÚvodní foto: brian0918, wikipedia, licence obrázku public domain
Související články
Komentáře

13.12.2014, 10:16

.... tnx for info....

28.11.2014, 01:44

.... ñýíêñ çà èíôó!...

24.11.2014, 18:07

.... ñýíêñ çà èíôó!!...

21.11.2014, 07:24

.... ñïàñèáî!...

23.04.2014, 21:46 cc

.

No hlavně sláva, že zablokování serveru skončilo.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.