Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Muži a ženy preferují jiné barvy – a nemusí to být kulturou

pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Prakticky ve všech výzkumech vychází u lidí (mezikulturně) jako nejoblíbenější barva modrá. Důvody budou asi evoluční – většina historie lidského rodu se odehrála v afrických savanách, jasné nebe slibovalo dobré počasí a jasně modrá voda zase hovořila ve prospěch své nezávadnosti.

Anya Hurlbertová z univerzity v britském Newcastlu nyní podnikla průzkum, který ukázal, že barevná preference obou pohlaví se nicméně liší. Muži i ženy sice za nejoblíbenější barvu označí modrou, muži ovšem upřednostňují čistou modř, zatímco ženy modrou s přídechem růžových tónů. Obecně ženy více inklinují k růžové.

Hurlbertová se pokusila zjistit, zda za tím nemůže být něco víc než jen kulturní vliv (růžové dětské kočárky, růžová barva na panenkách typu Barbie apod.). Kromě Britek proto do svého výzkumu zařadila jako samostatnou skupinu i přestěhovalce, kteří v Británii žijí teprve krátce a pocházejí z čínské kulturní oblasti. Barevná preference byla stále stejná. To samozřejmě může být náhoda (v Číně mohou mít třeba dívky úplně jiné hračky, které jsou ale shodou okolností také růžové), nicméně se vnucuje podezření, že rozdílné preference barev jsou tedy univerzální a dány biologicky.

Hulbertová soudí, že za zvýšenou citlivostí žen k růžovým/červeným tónům by mohl stát fakt, že v průběhu evoluce více než muži sbíraly takto zbarvené ovocné plody (primární dělba práce mezi pohlavími je u člověka nejspíš evolučně hodně stará, do jisté míry se vyskytuje už u šimpanzů). Fakt ale je, že se nepodařilo potvrdit, že by ženy tyto barvy rozeznávaly lépe/rychleji než muži, pouze je preferují.

Zdroj: New Scientist

Poznámky:
– Červené odstíny vnímají mezi savci pouze primáti, kteří mají „tříkanálové“ barevné vidění; ostatní savci vidí buď pouze černobíle, nebo ve 2 kanálech. Schopnost vnímat červené tóny jako odlišné od zelených je dávána do souvislosti s evoluční výhodou. První primáti tak mohli lépe vidět barevné plody na zeleném pozadí lesní vegetace.
– Jak by to dopadlo s preferencí jasné červeně? (Asociace: krev, válka, lov…)
– Zajímavé by bylo zkoumat, zda mají barevné preference vliv i na rozdílné stravovací zvyklosti (i když modrá ani růžová nepředstavují zrovna typickou barvu jídla).

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru