Nad prázdninovým Akademickým bulletinem

Biologie |

Akademický bulletin je dvouměsíčník, který vydává Tiskový odbor Akademie věd České republiky. A protože se nejedná o titul distribuovaný v běžné síti, budeme vám zajímavosti z jeho obsahu představovat i na serveru Scienceworld. ...




Akademický bulletin je dvouměsíčník, který vydává Tiskový odbor Akademie věd České republiky. A protože se nejedná o titul distribuovaný v běžné síti, budeme vám zajímavosti z jeho obsahu představovat i na serveru Scienceworld.
Časopis obsahuje značnou část textů vztahujících se přímo k "hard" vědecké problematice u určených spíše pro uzavřenou společnost lidí "in" (konkursy, granty, společenský život a obsazování vedoucích míst ve vědeckých institucích, životní jubilea, legislativa a vládní programy vztahující se k vědě), nicméně další článků obsahují i informace zajímavé pro "nás ostatní". Jaké je tedy prázdninové dvojčíslo?
"Portréty z archivu"obsahují vzpomínky na českého historika Václava Chaloupeckého (50. výročí úmrtí od 22.listopadu 1951) a Antonína Bečváře (100. výročí narození, 10. června 1901).
Článek Kdopak by se geometrie bál se věnuje především některým popularizačním příkladům z teorie chaosu a vychází z tiskové konference Geometrie je základem všeho.
Hlavním materiálem čísla je rozhovor s filosofkou a politoložkou Jindrou Tichou, která po emigraci z tehdejší ČSSR dnes působí na Novém Zélandě. Tichá si stěžuje na uměle vyvolávané národnostní problémy Nového Zélandu (vazba maorských radikálů na státy podporující terorismus), stejně jako na levicové až marxistické prostředí místních univerzit.
Jindra Tichá je při porovnání znalostí svých studentů přesvědčena, že budoucnost patří žluté rase, jejíž příslušníci jsou pilnější a přičinlivější.
Zajímavá úvaha se skrývá v části Výzva Darwinově evoluční teorii. Hypotéza vznikla právě na Galapágách, nakolik ale platí evoluční modely v jiném ostrovním prostředí, konkrétně na Novém Zélandu? Tichá zde popisuje řadu zajímavostí místní fauny a flory. Perlička: Tichá zde jako jediná sbírá hřiby,ostatní jsou přesvědčeni, že jsou smrtelně jedovaté. Novému Zélandu se ještě budeme věnovat v samostatném článku.
V článku se narazí i na obecné životní problémy typu jak skloubit vědeckou kariéru s rodinou, jak je to s vírou, eventuálně "co má v životě vůbec smysl" :-)
Na závěr jeden malý citát: Jindry Tiché se ptají na největší radost jejího života a ona odpovídá: "Mám potřebu denně psát a když nepíšu, je mi fyzicky špatně." :-)
V akademickém bulletinu se dozvíte i něco o dění v našich dalších přírodopisných časopisech — Živa vybrala své nejlepší autory a 130 let oslavil námi velmi oblíbený Vesmír.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.