Návrat divokých koní – z ČR do Mongolska

Biologie |

Kůň Převalského – poslední divoký kůň vůbec – byl ve volné přírodě vyhuben na přelomu 60. a 70. let minulého století.




***tisková zpráva Zoo Praha, kráceno

Přežil pouze v lidské péči, přičemž mimořádnou zásluhu na jeho zachování si může připsat právě Zoo Praha. Ta ostatně od roku 1959 vede i celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.

Od začátku 90. let probíhá – zejména v režii nizozemských, německých a švýcarských organizací – reintrodukce koní Převalského do Mongolska. Zoo Praha se do ní v letech 1998 a 2000 zapojila předáním čtyř koní, kteří byli v rámci zahraničních transportů dopraveni do oblastí Tachin Tal a Hustain Nuru. Zoo Praha se však dlouhodobě angažuje i přímo v Mongolsku, zejména podporou strážců v Tachin Talu, resp. národním parku Gobi B.

V posledních letech však další transporty koní Převalského do Mongolska ustaly, přestože pro posílení stávajících populací by byly potřebné. Proto jsme se rozhodli, že právě letos, v roce 80. výročí Zoo Praha, uskutečníme vůbec první český transport koní Převalského do Mongolska. Rozhodli jsme se uskutečnit projekt, o kterém se pracovníci naší zoo během uplynulých dvaceti let neodvažovali snad ani snít…

V posledních několika měsících nabyl náš záměr pevné obrysy a dnes již víme, že k přepravě čtyř koní Převalského bude možné použít armádní letoun. Již brzo s nimi zamíříme do západního Mongolska, do Khomiin Talu, aby posílili a oživili nejmenší ze tří mongolských populací.

Zoo Praha tak – doufejme, že úspěšně – završí nesmírně významnou etapu v úsilí o záchranu a návrat koně Převalského do přírody a současně v roce svého výročí připomene, že i ve světovém měřítku patří k nejvýznamnějším zoologickým zahradám.

***

Plán postupu při nakládce koní Převalského v Dolním Dobřejově a postup při vykládce a transportu v Mongolsku

Všechna zvířata byla shromážděna na chovné a aklimatizační stanici Zoo Praha v Dolním Dobřejově na Benešovsku. Zde si zvykají na velké prostory a zároveň se učí zacházet na dvorky, ze kterých budou v den transportu naloženi do beden. Průběžně probíhají veterinární vyšetření, očkování a korekce kopyt.

V den přesunu se v Dolním Dobřejově začne s nakládkou již v ranních hodinách. Koně budou před naložením do beden sedováni či imobilizováni, během výkonu jim bude aplikován LAN – preparát dlouhodobě zklidňující zvířata během transportu a feromony, které dodá francouzská strana. Poté nastane přesun koní nákladním automobilem na letiště Kbely, kde budou v transportních bednách přeloženi do armádního letadla. V průběhu celého letu bude přímo u zvířat přítomen veterinář (Roman Vodička) a kurátor chovu (Jan Marek), kteří budou pravidelně kontrolovat jejich zdravotní a psychický stav. Díky speciálně vyrobeným otvorům v transportních bednách bude také možno koním během cesty podávat vodu a krmení, či aplikovat léky nebo zklidňující prostředky.

Po příletu do Mongolska budou koně přeloženi z letadla na nákladní automobily a převezeni na místo vypuštění – do Khomiin Talu. Ten je od Khovdu vzdálen 250 km, terénním vozem kolem sedmi hodin jízdy. Zhruba 200 kilometrů vede cesta vyjetá ve stepi víceméně po rovině, posledních 50 km je členitých s písečnými přesypy.

Než budou naši koně spojeni v Khomiin Talu spojeni s ostatními zvířaty, stráví nějaký čas v karanténních ohradách.

Je nutné zdůraznit, že transport bude jak pro koně, tak pro ty, kdo o ně pečují, mimořádně náročný a že nelze vyloučit nejrůznější komplikace, které by v krajním případě mohly vést i k úhynu některého z přepravovaných zvířat.

 

Základní informace o Khomiin Talu

Rezervace Khomiin Tal o rozloze více než 50 tis. ha leží v okrajové zóně národního parku Khar Us, východně od města Khovd (starý ruský název Kobdo). To sehrálo důležitou úlohu v historii koně Převalského, když přes něj šly všechny transporty koní odchycených na přelomu 19. a 20. století v Gobi a v Džungarsku do ruského Bijsku a odtud pak transsibiřskou magistrálou do Evropy.

Khomiin Tal vybraly jako další místo pro reintrodukci koní Převalského paní Claudia Feh, vedoucí nadace Association Takh při francouzské odnoži WWF, a mongolská zooložka Byamba Munkhtuya, která je absolventkou Přírodovědecké fakulty UK v Praze. V letech 2004 až 2005 dopravili Francouzi do Khomiin Talu 22 koní, část klisen se však nedokázala plně aklimatizovat. V současné době činí zdejší populace 24 jedinců, narodilo se zde jen 5 hříbat.

Příchod 4 mladých a geneticky odlišných koní z Prahy je pro úspěšné pokračování populace v Khomiin Talu zásadní, a to z hlediska kvantity i kvality. Zcela nepříbuzní koně výrazným způsobem zvýší stávající genetickou variabilitu a přispějí ke zvýšení natality.

V Mongolsku je třeba mít více populací, pro případ, že některá z lokálních populací utrpí velké ztráty, tak jak se stalo v Tachin Talu počátkem roku 2010. I když zima byla tvrdá v celém Mongolsku, v Khomiin Talu nebyly s výjimkou dvou starých koní žádné ztráty. Kromě toho vycházíme z filosofie postupné podpory Prahy všem programům záchrany koně in situ – po Tachin Talu v roce 1998 a Hustain Nuruu v roce 2000 je Khomiin Tal třetí lokalitou, kam přijdou koně přímo z našich chovů.

 

Obrázek:  Koně Převalského v Mongolsku (foto: Christian Walzer)











Komentáře

28.07.2014, 13:48

.... hello!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.