Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Opice také šálí zrak

Při výzkumu byl použit makak rhesus a kapucín. Konkrétně se zkoušela tzv. Delboeufova iluze (viz obrázek), tj. subjektivně vnímaná různá velikost stejných vybarvených kruhů. Kruh obklopený blízkou kružnicí se zdá být větší (náš případ). Obklopíme-li kružnicemi oba kruhy, výsledný dojem závisí na vzdálenosti: kruh obklopený větší (vzdálenější) kružnicí bude považován za menší.

Experiment byl proveden celkem klasicky, opice dostaly za úkol ukazovat joystickem na obrazovce počítače na větší objekt, když si předtím navykly, že za správnou odpověď dostanou něco na zub. Výzkumníci neuvádějí, zda to, když nakonec podlehly stejné iluzi jako lidé, bylo odměněno jako chování správné :-).

Podobné experimenty již dříve ukázaly, že Delboeufova iluze zmate i šimpanze.

Z výsledků vyplývá, že opice jsou vhodným modelem pro zkoumání lidského zraku; za druhé pak se opět ukazuje, že vnitřní světy jednotlivých druhů si nemusejí být nepodobné (viz např. Dawkinsova argumentace proti nesouměřitelnosti netopýřího vnímání s lidským: Echolokace podle Slepého hodináře ). U opic, navíc nám evolučně příbuzných, to tedy překvapuje podstatně méně než u netopýra s přece jen odlišným smyslovým aparátem.

Zdroj: ScienceDaily

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru