Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Plenky z medúz

Proto už poměrně dlouho existují pokusy využívat jich jako průmyslového materiálu – v minulosti se třeba objevila myšlenka přidávat je do betonu (jak to vlastně dopadlo, přežila příslušná technologie?).
V současnosti se jako další škodná činnost medúz uvádí ucpávání vodních elektráren a dalších potrubních systémů, třeba u odsolovacích stanic. Izraelský start-up, firma Cine’al se proto rozhodla najít pro medúzy další využití, totiž dělat z nich superabsorbční materiál použitelný pro výrobu plen a příbuzných produktů (vložky) nebo třeba i v medicíně jako savá „houba“ na krev. Produkt nazvaný Hydromash je založen na výzkumu Shachara Richtera z univerzity v Tel Avivu. Materiál má mít zhruba stejné parametry jako dnes za tímto účelem používané syntetické polymery především na bázi polyakrylátů, navíc je ale Hydromash plně biologicky odbouratelný.
Výhodou nového materiálu má být nejen množství tekutiny, které struktura do sebe dokáže pojmout, aniž by došlo k rozpouštění nebo mechanickému rozpadu, ale také rychlost procesu (v řádu sekund). Při rozkladu Hydromash zkonzumují bakterie, během použití lidmi bude proto napuštěn antimikrobiálními látkami. Zdroj neuvádí, jaký přesně je postup zpracování medúzy, do materiálu by jistě neměly proniknout žahavé buňky. Snad se nějak odtrhnou ramena medúzy a použije se pouze zvon?
Uvádí se, že ve Středomoří a Černém moři medúz v současnosti přibývá a představují rostoucí problém. Je tedy možné, že Hydromash, i kdyby materiál sám o sobě nebyl ekonomicky konkurenceschopný, se bude vyrábět např. s nějakou dotací.

Zdroj: Phys.org

Poznámky:
– Jako příčina růstu populace medúz se tu uvádí globální oteplování (může jak známo za všechno), jindy nadměrný lov ryb (to má logiku); faktem ale současně je, že zrovna počet medúz má podle všeho tendenci prostě kolísat, „záplavy“ jsou známy i z minulosti.
– Když v ruce zmáčknete medúzu, vytryskne z ní voda? Materiál by vzhledem k použití měl být pevný, tekutinu udržet i při mechanickém namáhání.
– Co se týče využití medúz, lze najít i kulinární recepty pro lidi. Ovšem jednak se medúza musí máčet, aby se zbavila přebytečné soli, za druhé se chuť přirovnává ke gumičkám – to nezní právě lákavě. Nicméně ve východoasijských kuchyních medúza prý své místo má…

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru