Poslední neandrtálce je třeba předatovat

Biologie |

Neandrtálci přežívali nejdéle na Pyrenejském poloostrově, kde vymizeli teprve před zhruba 30 000 lety, na Gibraltaru žili ještě před 28 000 roky. Tolik standardní představa.




Profesor João Zilhão a jeho kolegové ale nyní přicházejí s tvrzením, že příslušné památky je třeba předatovat a posunout zhruba o 9 000 let do minulosti. To by znamenalo, že neandrtálci vymizeli po celé Evropě spolu s příchodem moderního Homo sapiens, respektive velmi rychle poté. Oba druhy nežily po tisíce let vedle sebe, takže se tím ještě zmenšuje pravděpodobnost, že mezi nimi docházelo ke křížení, a možnost (tak jako tak pochybná), že by současní Evropané v sobě měli neandrtálské geny.

Vědci došli k předatování neandrtálců na základě předatování kultur, které zde již vytvořil Homo sapiens (datování se provádělo uhlíkem C14 z organických zbytků z vrstev tehdy obývaných jeskyní). Tím vším ale mimochodem vyvstává další záhada. V Lagar Velho v Portugalsku byla nalezena podivná „mozaiková“ kostra stará asi 28 000 let. Doteď ji někteří antropologové pokládali za doklad, že mezi Homo sapiens a neandrtálci mohlo občas dojít k sexu s životaschopnými následky. Pokud ale neandrtálci vymizeli o nějakých 9 000 let před tímto datem, archaické znaky na kostře se musí vysvětlit jinak.

Zdroj: Eurekalert

Obrázek: Rekonstrukce neandtrálského dítěte z Gibraltaru, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain, výřez. Rekonstrukci vytvořil Christoph P. E. Zollikofer a jeho tým z Univerzity v Curychu. Oproti jiným rekonstrukcím neandrtálců tato výrazně více připomíná současného člověka.











Komentáře

29.07.2014, 13:12

.... ñýíêñ çà èíôó!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.