Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Poslední neandrtálce je třeba předatovat

Profesor João Zilhão a jeho kolegové ale nyní přicházejí s tvrzením, že příslušné památky je třeba předatovat a posunout zhruba o 9 000 let do minulosti. To by znamenalo, že neandrtálci vymizeli po celé Evropě spolu s příchodem moderního Homo sapiens, respektive velmi rychle poté. Oba druhy nežily po tisíce let vedle sebe, takže se tím ještě zmenšuje pravděpodobnost, že mezi nimi docházelo ke křížení, a možnost (tak jako tak pochybná), že by současní Evropané v sobě měli neandrtálské geny.

Vědci došli k předatování neandrtálců na základě předatování kultur, které zde již vytvořil Homo sapiens (datování se provádělo uhlíkem C14 z organických zbytků z vrstev tehdy obývaných jeskyní). Tím vším ale mimochodem vyvstává další záhada. V Lagar Velho v Portugalsku byla nalezena podivná „mozaiková“ kostra stará asi 28 000 let. Doteď ji někteří antropologové pokládali za doklad, že mezi Homo sapiens a neandrtálci mohlo občas dojít k sexu s životaschopnými následky. Pokud ale neandrtálci vymizeli o nějakých 9 000 let před tímto datem, archaické znaky na kostře se musí vysvětlit jinak.

Zdroj: Eurekalert

Obrázek: Rekonstrukce neandtrálského dítěte z Gibraltaru, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain, výřez. Rekonstrukci vytvořil Christoph P. E. Zollikofer a jeho tým z Univerzity v Curychu. Oproti jiným rekonstrukcím neandrtálců tato výrazně více připomíná současného člověka.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru