Pravá kontra levá: Další zajímavosti

Biologie |

Šimpanzi podle všeho ještě nevykazují rozdíl v šikovnosti obou rukou. Ve třech měsících ještě používají děti obou stran těla stejně. Nástroje, které vyráběli předkové člověka (Homo habilis), však svědčí o tom, že tito již zřejmě byli ...




Šimpanzi podle všeho ještě nevykazují rozdíl v šikovnosti obou rukou. Ve třech měsících ještě používají děti obou stran těla stejně. Nástroje, které vyráběli předkové člověka (Homo habilis), však svědčí o tom, že tito již zřejmě byli praváky.
Naše civilizace je každopádně chápána jako preferující pravou stranu. "Pravý" je totéž co "správný", eventuálně "v právu". Levá strana je naproti tomu spojena s něčím negativním — je špatné být “levoboček”, něco je “na levačku”. V řadě jazyků má slovo levý i přímo stejnou etymologii jako něco špatného. Latinsky levý (sinister) znamená současně zlý.
Ve středověku stačilo být levákem k obvinění z čarodějnictví, pro inkvizici často bylo postačujícím důkazem mateřské znaménko na levé straně těla, kterým si měl obviněného označit ďábel.
Otázkou je, nakolik je preference pravé strany záležitostí kulturní a nakolik biologickou. leváci umírají dříve, mezi starými lidmi je méně leváků než v průměrné populaci.
Věci typu otvíráků na konzervy, volantů či počítačových klávesnic jsou dělány tak, aby byly jaksi "výhodnější" pro praváky. Leváci, kteří překonají toto omezení, pak ale mnohdy patří k lidem extrémně úspěšným – mezi prezidenty spojených států je rozhodně více leváků než 10 % průměru v populaci. George Bush, Bill Clinton (překlep ve jméně opraven :-)) a Ronald Reagan (no, také překlep – obvykle se vyskytují pohromadě, zřejmě to nějak souvisí s morfopolem a teoriemi o sobeckých replikátorech:-)) byli všichni leváky. Levákem byl Leonardo da Vinci, Charlie Chaplin či Julius Caesar.
Zatím jsme nezmínili teorie, že existuje mužská a ženská část hemisféry, z nichž jedna odpovídá za logické myšlení a druhá za city (extrémní zjednodušení). Neexistuje ovšem žádný důkaz, že by leváci měli nějak převrácené hemisféry či jinde umístěná jazyková centra.
Když někdo následkem nějakého onemocnění nebo úrazu pozbude funkcí jedné hemisféry, neztratí "mužskou" ani "ženskou" část své osobnosti. Druhá, zbylá hemisféra často zastane funkce obou. Ono rozdělení hemisfér a "tvrdé" přiřazení jednotlivých vlastností levé a pravé části patří tedy spíše do říše pověr, byť určitá stranová asymetrie v lidském organismu samozřejmě existuje.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.