Proč nemají bohatí a úspěšní více dětí?

Biologie |

Jednou z velkých záhad evoluční psychologie je nabouraná souvislost mezi sociálním statutem/majetkem a reprodukčním úspěchem. V moderních společnostech neplatí, že by bohatí či úspěšní měli více dětí. Jak to vysvětlit?




Skutečně, slavní sportovci, bohatí průmyslníci či vrcholní politici nemají nijak zvlášť vysoký počet dětí, „naopak každý je přesvědčen, že se chudí nekontrolovaně množí“ (citát ze zdroje níže). Logickým vysvětlením je, že příslušná vazba existovala v podmínkách, kdy probíhala drtivá většina naší evoluce, tyto podmínky se však drtivě lišily od současných. Roli může hrát:

– dostupnost antikoncepce

– zákonem vynucovaná monogamie

Bod 1: Evoluce „naprogramovala“ lidi k tomu, aby jim sex byl příjemný, nemohla ale počítat s tím, že se sex oddělí od reprodukce.

Bod 2: Muži vysokého postavení nemají možnost „přeměnit zdroje ve výhradní kontrolu nad reprodukcí velkého počtu žen“. (i když zčásti jim tato možnost zůstává)

 

Obecně existuje korelace mezi socioekonomickým statutem a množstvím potenciálních potomků/sexuálních partnerů. Prokázala se však pouze u mužů do 40 let, nikoliv nad touto hranicí. Výkladů těchto skutečností existuje celá řada, žádný však není zcela přesvědčivý.

 

Kromě dvou výše uvedených bodů existují ale i další vysvětlení:

– bohatí muži ve skutečnosti mají stále větší počet dětí, ale nelegitimních. (Jednou z možných strategií žen je mít materiální zajištění od jednoho muže a geny od jiného.)

– menší množství dětí ve vyšších vrstvách je důsledkem specializovaného vzdělání před zahájením reprodukce. Reprodukční období je pak kratší (a zejména plodnost žen výrazně závisí na věku; to by ale mužům z vyšších vrstev nemělo bránit brát si výrazně mladší ženy…).

– je možné, že pro bohaté se více vyplatí investovat do menšího množství dětí, „nerozmělňovat“ náklady. Některé modely opravdu nasvědčují této hypotéze, i když na pohled není jasné, proč by tomu tak mělo být.

 

Zdroj: L. Barrett, R. Dunbar, J. Lycett: Evoluční psychologie člověka, Portál 2007

 

Poznámka: Chybí další možný výklad: socioekonomický status ani v minulosti neovlivňoval přímo počet dětí, ale těch, které se dožijí dospělosti a další reprodukce (různá dětská úmrtnost podle materiálních podmínek a dostupnosti lékařské péče).

 











Komentáře

18.12.2019, 07:36 gogina

Bohatí jsou chamtiví i na vybavení pro děti

Podmínky řečené v článku mají zajisté nějaký základ a něco na nich bude, ale já jsem přesvědčená, že jde především o chamtivost- bohatí lidé jsou totiž často velmi chamtiví a jednoducše nechtějí kupovat vybavení pro děti a děti živit. Ano, některé děti bahotých rodičů mají sice všechno, na co si vzpomenou, ale co tak vidím okolo sebe, tak je tomu často přesně naopak, případně je lidé zaopatří penězi, hračkami a výbavou, ale jednoduše na ně nemají čas. A když na ně nemají ča, tak proč by si je pořizovali.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.