První ochočení vlci asi nepřežili glaciál

Biologie |

Nově se podařilo kostry psů staré asi 33 000 let objevit i na Sibiři. Důkazy pro domestikaci na základě morfologické/anatomické analýzy v tomto případě prý stojí na solidních základech.
O tom, že vlci, jejichž kostry byly objeveny na moravském paleolitickém nalezišti Předmostí, byli zřejmě domestikovaní, se zde už psalo několikrát. Ostatně příslušné zjištění se pokládá za jeden z největších archeologických objevů loňského roku (viz článek). Morava ale v tomto nebyla nijak výjimečná.

Ze stejné doby jsou k dispozici nálezy psů (respektive vlků vykazujících na kostře rysy domestikace – gracilnější stavba, zkrácení čenichu, rozšíření čelistí…) z dnešní Belgie. Nově se nyní podařilo psy staré asi 33 000 let objevit i na Sibiři (na Altaji). Greg Hodgins, výzkumný pracovník na University of Arizona, potvrdil na základě morfologické analýzy, že důkazy pro domestikaci v tomto případě stojí na solidních základech. Navíc nějakou doby trvá, než se domestikace projeví na kostře, takže vlastní ochočení vlků muselo zjištěnému datu předcházet – i když ne nutně o mnoho, protože pes stihne za krátký čas vystřídat spoustu generací.

Jenomže pokud současní psi jsou potomky až pozdější domestikace (což se zdá vyplývat z genetické analýzy současných psů), pak tihle hafani běžně doprovázející člověka před cca 30 000 lety prostě vymizeli a nezanechali potomky. Z doby před asi 23-14 tisíci lety žádné doklady o ochočených psech nemáme. Pravděpodobně proto, že nastoupil poslední glaciál. Můžeme pozorovat i další doklady úpadku, respektive zjednodušení kultury v té době. Drsné klima asi rozvrátilo složitější společnosti a v důsledku toho zmizeli i psi – mohli zdivočet (viz pes dingo) nebo je chladem a hladem strádající lidé snědli.

Nevíme ovšem, jak se psi před 30 000 lety chovali ani k čemu je lidé využívali. Nejspíš podobně jako dnes, tedy nikoliv čistě utilitárně, ale i jako společníky. Ostatně ochočování zvířat „jen tak ze zájmu“ je známé i u nedávných a současných „přírodních národů“…

 

Zdroj: Eurekalert

 

Poznámka: Nakonec i celá řada dalších objevů mohla být udělána už hodně dávno, ale posléze se na ně „zapomnělo“ a musely být vymyšleny znovu – nabízejí se lodě, migrace z Afriky se odehrávala zčásti po moři. Ale nemohly před posledním glaciálem existovat třeba i společnosti experimentující se zemědělstvím?Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.