Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Psi mají specializované centrum pro rozpoznávání tváří

To, že ho mají psovité šelmy (minimálně psi a vlci), není ale nijak překvapivé, jde o sociální zvířata, která mimiku obličeje běžně používají k signalizaci.

Gregory Berns, neurolog na Emory University, a jeho kolegové publikovali výsledky nového výzkumu v časopisu PeerJ. Psi si dobrovolně vlezli do prostoru, kde jim byla snímána magnetická rezonance, zatímco pozorovali promítané objekty. Nejprve ovšem museli absolvovat speciální školení, aby se na obrazovku vůbec soustředili, protože hafani se obvykle o dvojrozměrné obrázky nezajímají. Ani tak se ale ne všichni použití psi dokázali na obrázky soustředit aspoň 30 s – což bylo kritérium pro minimální dobu skenování mozku, aby výsledky byly zahrnuty do studie.

Když se psům promítaly lidské tváře, aktivovala se jim speciální oblast ve spánkovém laloku, u předmětů každodenní potřeby nebyla žádná podobná aktivace zaznamenána. Podobně to fungovalo při promítání psích obličejů; nezáleželo na tom, zda šlo o filmy nebo statické snímky.

Zdroj: Phys.org

Poznámky: Ostatně to platí i naopak: Psí tvář rozpoznáváme jako lidskou
Vlci oproti psům méně štěkají a více se dorozumívají právě mimikou, psi se hodně fixují na slovní povely. Lze proto předpokládat, že vlci umí tváře rozpoznávat lépe, i když je otázka, zda by se obtěžovali podrobněji sledovat promítané tváře lidské.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru