Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Splněný sen: Modrá růže jde na trh

O japonské firmě Suntory a její snaze vyvinout geneticky modifikovanou modrou růži jsme zde již psali (O GMO s Jaroslavem Petrem (1): Modrá růže). Nyní se květina začíná pod názvem Applause v Japonsku skutečně prodávat a firma jí speciálně udělala web http://www.suntorybluerose.com/, bohužel ne všechny informace zde jsou v angličtině. Při pohledu na fotografii se sice ukazuje, že modrá je spíše v nadsázce (barvu bych subjektivně označil za světle fialovou), ale alespoň něco. Za syntézu modrého barviva delfinidinu je odpovědný gen přidaný z macešky.

Na aktualitu původně upozornily Ihned. Uvádí se zde, že cena růže by se měla pohybovat v přepočtu okolo 500 Kč. Půjde tedy o věc pro výjimečné příležitosti, jak se na tak vznešenou rostlinu také sluší.

Prodej jinde než v Japonsku se zatím neplánuje, možná i kvůli paranoidní anti-GMO legislativě (i když by v tomto případě nešlo o pěstování, je otázka, zda by se pouze na prodej vztahovaly restrikce; ale asi by pořádně nešlo pěstovat růži v Japonsku a do zbytku světa ji dodávat už uřízlou, to by nejspíš uvadla).

Firma Suntory vyvinula v minulosti také geneticky modifikované černé karafiáty.

 

Viz také: Geneticky modifikovaný karafiát si můžeme pěstovat i doma 

 

Ještě k vnímání barev. To, že růže není čistě modrá, nemusí zase tolik vadit. Alespoň pokud je určená pro ženy. Preference barev mezi pohlavími se liší, u žen je sice též nejoblíbenější modrá, ale do růžova (Muži a ženy preferují jiné barvy – a nemusí to být kulturou).

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru