Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Tibeťané mají geny denisovanů

V dnešním Tibetu a Nepálu je rozšířena varianta genu EPAS1 i dalších genů, které pomáhají organismu přežít v prostředí s nižší hladinou kyslíku. Rasmus Nielsen z University of California v Berkeley nyní uvádí, že tato forma genu se nevyskytuje v žádné jiné moderní populaci, zato ji měli denisované. Práce vyšla v Nature.

Pozůstatky denisovanů byly nalezeny zatím pouze Altaji, což docela odpovídá – také jde o horské prostředí. Na druhé straně ale další genetické stopy denisovanů dnes nacházíme spíše v jihovýchodní Asii, na Nové Guineji apod. Je možné, že v (izolovaném) Tibetu potomky denisovanů nepřevrstvily pozdější migrace, stejně tak ale ve skutečnosti může gen pocházet od nějaké větve místních neandrtálců (neandrtálci a denisované si byli blíže než měly oba druhy k Homo sapiens). Nakonec i v Evropě se některé geny po křížení obou druhů mohly více rozšířit, značná část Evropanů má asi geny neandrtálců pro metabolismus tuků, možná též nějaké související s imunitou (Homo sapiens přicházel do prostředí nových chorob). Užitečné geny se rozšíří, i když křížení bylo jinak zanedbatelné – nakonec jinak by příslušná výhodná nová forma genu vznikla také mutací nejprve na jednom místě.

Samozřejmě bude vztah denisovanů a Tibeťanů třeba ještě nějak dořešit, protože se určitě objeví i jiné výklady – je-li forma genu výrazně adaptivní, mohla klidně vzniknout i nezávisle na sobě a být vyselektována, když předkové Tibeťanů postupovali do vyšších poloh (?).

Zajímavé v této souvislosti je i to, že pořádně nevíme, jak přesně příslušná forma genu EPAS1 své nositele v horách zvýhodňuje. Kupodivu snižuje množství červených krvinek (přenášejících kyslík), což se právě pro toto prostředí zdá být kontraproduktivní. Když lidé s běžnou formou genu EPAS1 ale vystoupají do větších výšek, množství červených krvinek se zvýší, krev se zahušťuje, což asi zvyšuje pravděpodobnost mrtvice apod. příhod. Smysl to dává – může to ale opět být i jinak.

Zdroj: NewScientist.com

Poznámka: Článek uvádí, že příslušná forma genu EPAS1 je stará asi 30 000 let. To Tibet téměř jistě ještě osídlen nebyl…

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru