Trangenesis: biotechnologie spojené s uměním

Biologie |

Obraz hybridní rostliny generovaný počítačově na základě toho, jakých rostlin v reálu se divák dotýká. Židle z živých myší. Žabí stehýnka pěstovaná ve zkumavce... Transgenesis je název výstavy trochu zvláštních objektů, která pod patronací AV probíhá v rámci Týdne vědy a techniky.




Transgenesis je název výstavy trochu zvláštních objektů, která pod patronací AV probíhá v rámci Týdne vědy a techniky. Akce má ukazovat průsečíky/symbiózu vědy (biotechnologií) a moderního umění, evoluce a umělecké tvorby, přírodního a umělého apod. Vlastním pořadatelem je CIANT – centrum pro umění a nové technologie.

Objekty lze najít v budově Akademie věd na Národní třídě, vstup je volný, prohlídka relativně krátká, fronta se nečeká – následující text tedy budiž spíše informací pro mimopražské.
Je jasné, že řada biotechnologických postupů je inspirována ohledy řekněme estetickými – světélkující makak, modrá růže, černý karafiát, svítící transgenní rybička, speciálně se větvící keř, ale do budoucna třeba i různá speciální bio-tetování apod. Technologie se s uměleckou tvorbou kombinuje překvapivě dobře.

Na výstavě (festivalu) Transgenesis lze najít například následující:
– Obraz hybridní rostliny generovaný počítačově na základě toho, jakých rostlin v reálu se divák dotýká (sáhnete na kapradinu – do obrazu přibude kapradina; reset díla se provádí přes pichlavý kaktus :-)). Jistě si dovedete představit, co jiného by takto šlo modelovat a generovat, ba možná i s komerčně větším potenciálem než květiny. Buď jak buď, tato vcelku jednoduchá aplikace se mi z celé výstavy zdála nejpříjemnější. Autory jsou Christa Sommerer s Laurent Mignonneau, údajně se jedná i o jednu z divácky nejúspěšnějších instalací „nového umění“ vůbec.
– Jeden z počítačově generovaných objektů se tvoří na základě snímání reálných fyziologických dat diváka (srdeční tep, snímání mozkové aktivity).
– Velice zajímavým způsobem propojení živých organismů a neživých objektů je židle z živých myší. Tu zde bohužel přímo nenajdeme, k dispozici je ovšem film ukazující život v budoucnosti (dvojice diskutuje o tom, jaký dárek opatřit dítěti; výsledkem je zmíněná židle).
– Probíhají pokusy s pěstováním umělého masa, a to jako nikoliv umělecká performance, ale seriózní vědecký výzkum. V rámci Trangenesis je k vidění „ve zkumavce“ vypěstované žabí stehýnko. Ochutnávka pro veřejnost se bohužel nekoná. Uměle pěstované maso by samozřejmě bylo zajímavé pro lidi, kteří jsou vegetariány s ohledem na svůj vztah ke zvířatům, ale jinak by steakem nepohrdli. Možná, že se dočkáme (masového) použití těchto produktů i na našich stolech.
– Dále se na výstavě prezentují různé hrátky s lidskou reprodukcí, těhotenství mužů, genetické úpravy potomstva apod. Zatím v podobě počítačových instalací a filmů.
– K dispozici je virtuální akvárium. Takových je dnes na internetu celá řada, tady je zajímavé, že projekce rybky je zasazena do akvária reálného, čímž dostáváme zajímavou kombinaci virtuality a reality fyzické – obraz plovoucí rybky na stěně mezi živými rostlinkami. Zajímavé také je, že přes internet lze přenášet i zvukové signály vydávané rybami. Na ty ryby v akváriu na druhém konci světa reagují, tj. internet lze použít jako přenosové médium nejen pro komunikaci lidí. (Tady mě napadá zkusit něco podobného se psy.)
– Zajímavý je také objekt připomínající živý organismus, odpovídající buněčným strukturám viditelným pod mikroskopem. Součásti tohoto počítačově generovaného organismu však v tomto případě tvoří neživé objekty, nebo třeba i fotografie lidí pořízených v metru. Tento obsah pak různě tepe a přelévá se v rámci „buněk“.

Nakonec – objekty v rámci výstavy jsou do značné míry přítomny spíše jako ukázky a filmy „jak může vypadat budoucnost“. Samozřejmě by bylo ještě zajímavější, kdyby divák viděl nejenom demonstrační film, ale mohl se posadit i na skutečnou židli z živých myší. V některých případech technologie ovšem ještě tak daleko nepokročila, jindy by takové objekty sice byly možné, ale přece jen náročné na instalaci a provoz. Někde by se zřejmě narazilo i na překážky legislativního rázu…

Podrobnosti: http://www.transgenesis.cz (zde i fotogalerie)
program a tisková zpráva na Science Worldu viz http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/1E34A86FFE5748DBC12572140071107B

Viz také: Nanotechnologie v ČR – praktické aplikace
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/87558A1F7E3A6EBAC125721F00839FE7








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.