Výpočet pomocí DNA počítače uvnitř lidské buňky

Biologie |

Výpočet prováděl DNA počítač v podobě hradla AND, které detekovalo současnou přítomnost 2 molekul RNA.

Výpočet pomocí DNA počítače uvnitř lidské buňkyTitulek je poněkud nadnesený, šlo spíše o demonstraci možností než o nějaký komplexnější algoritmus.
Dosud byly možnosti DNA počítačů, tj. matematická logika vtělená do hradel z řetězců DNA, realizovány spíše ve zkumavce. Chemici z North Carolina State University nyní dokázali provést příslušný výpočet i v živé lidské buňce. Cílem bylo zajistit detekci určité specifické mikroRNA. Výpočet prováděl DNA počítač v podobě hradla AND, které detekovalo současnou přítomnost molekul miRNA-21 a miRNA-122. V případě splnění obou podmínek následovala reakce generující molekulu s fluorescencí.
Samo o sobě není logika DNA počítače v živé buňce nic zvláštního. Tento přístup by podle autorů výzkumu ale mohl např. pomáhat v boji s rakovinou. Uvedeným způsobem by šlo detekovat buňky, které vykazují současně více charakteristik nádorových chorob, tj. minimalizovat plané poplachy. Namísto barviva by pak systém rovnou uvolňoval příslušný medikament.
Příslušný článek byl publikován v Journal of the American Chemical Society.
Zdroj: Phys.org

Poznámka: Subjektivně trochu problém je, že popisy podobných technik se objevují už asi 10 let, aniž by podle všeho probíhalo nějaké klinické testování atd.
Viz také starší článek.
A ještě starší podobná logika, tentokrát ovšem pouze ve zkumavce.Úvodní foto: brian0918, wikipedia, licence obrázku public domain
Související články
Komentáře

31.07.2014, 03:17

.... ñïñ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.