Vyšší teplota a lehce kyselé deště lesům prospívají

Biologie |

Že vyšší teplota může růstu stromů mírného pásma prospívat, protože prodlužuje vegetační období, to není nic překvapivého. Naopak prospěšnost kyselých dešťů se zdá být v rozporu s empirií, kterou známe ze Střední Evropy.
Že vyšší teplota může růstu stromů mírného pásma prospívat, protože prodlužuje vegetační období, to není nic překvapivého.

Viz také:
Oxid uhličitý a pozdější příchod podzimu zvýší přírůstky dřeva

Naopak prospěšnost kyselých dešťů se zdá být v rozporu s empirií, kterou známe ze Střední Evropy.
Andrew Burton, docent na Michigan Tech University, ovšem dospěl přesně k tomu závěru. Zkoumal produkci dřeva v několika oblastech Michiganu od roku 1987 a zjistil, že místní lesy jsou stále v lepší kondici. Kyselé deště podle něj samy o sobě sice neprospívají, ale přeneseně už ano – způsobují totiž, že půda se při nich hnojí dusíkem ve využitelné podobě (tady by stálo za to rozlišit pozitivní dopad emisí oxidů dusíku od oxidu siřičitého, který sotva může mít pro strom nějaký prospěšný dopad). Dusík je často limitujícím prvkem růstu, takže kyselé deště znamenají i větší ukládání uhlíku do organické hmoty. Tyto poznatky lze využít třeba při produkci biomasy.
Samozřejmě bude existovat nějaký bod zlomu, odkdy už bude déšť příliš kyselý, takže převáží poškození stromů.

Zdroj: ScienceDaily

Viz také:
Průmyslovým zemím může globální oteplování prospět
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.