Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Ženy prý nejvíce přitahuje 10denní strniště

Výzkumníci z Evolution & Ecology Research Centre na University of New South Wales v Sydney došli k závěru, že pro ženy jsou nejatraktivnější muži s cca 10denním strništěm. Dobrovolníci figurovali na fotografiích oholení, s 5 a 10denním strništěm i dobře upraveným vousem.

Fotografie hodnotili ženy i muži (všichni heterosexuálové), a to ve 4 kategoriích: přitažlivost, maskulinita, zdraví a předpoklady pro rodičovství. Ženy považovaly za nejatraktivnější 10denní strniště, další 3 možnosti vyšly zhruba rovnocenné. Mužům se podobně přitažlivé zdály i „plnohodnotné“ vousy. Délka vousu u mužů i žen korespondovala s vnímanou intenzitou maskulinity. Hladké oholení pak respondenti hodnotili jako korespondující se zdravím. Výsledky se pro různé kategorie prostě lišily, prvenství desetidenního strniště je dáno zprůměrováním posuzovaných kritérií.

Protože výzkumníci věděli, že obecná přitažlivost a vnímání muže jako vhodného otce jsou různé věci, zahrnuli do výzkumu i to, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházely ženy, eventuálně zda používají hormonální antikoncepci. Na relativním pořadí se nic neměnilo, ženy v plodné fázi ale obecně všechny muže hodnotily výše z hlediska maskulinity.

Studie byla publikována v časopisu Evolution & Human Behavior. Asi každého napadne, jak by se toto zkoumání dalo rozšířit, eventuálně interpretovat i jinak.

Zdroj: The Register

Poznámka: Je-li to tak, proč se potom většina lidí holí? Samozřejmě být oholený může být (subjektivně) prostě příjemné, lépe přijímané v zaměstnání etc. Dějiny vousu/kníru by mohly být zajímavým zkoumáním samy o sobě (vousy antických filozofů vs. první křesťané se holili; vous Marxe, Engelse, ale třeba i Darwina; dnes se, jak se zdá, objevuje určitá móda byznysmenů nechávat se fotografovat právě se strništěm apod.).

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru