Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Zvíře, které nemusí pít

***pro ty, kdo nečtou ScienceWorld již cca 5 let, znovu publikujeme opět jeden starší článek

Ve skutečnosti to není tak docela pravda. Přímorožec občas vodu pije a březí samice se o to dokonce aktivně snaží. Takže řekněme, že přímorožec „v podstatě“ nemusí pít. I to je nesporná rarita.
Přímorožec šavlorohý (Oryx dammah) žije na Sahaře a teplotu svého těla dokáže zvyšovat až do 45 stupňů – de facto se tedy vzdal teplokrevnosti, a prostě se přizpůsobuje okolnímu prostředí. Jediné, co by takovou teplotu nevydrželo a co je potřeba izolovat, představuje mozek (jiní živočichové volí naopak menší část těla, která snese extrémní teplotu – třeba kachny na mrznoucí vodě nechají klidně teplotu nohou klesnout až téměř k nule a termoregulaci udržují jen ve zbytku těla – teplotní gradient se každopádně v obou případech přesouvá dovnitř organismu).
V noci uvolňuje přímorožec zachycené teplo zpět do okolí a tím se ho de facto zbavuje, teplota zvířete klesá.
Díky tomu se přímorožec nemusí potit a ušetří něco vody. Aby zvíře vydrželo skutečně bez pití, snaží se zabránit jakýmkoliv ztrátám vody, přece jen ale musí také dýchat a vyměšovat. Když ovšem přímorožec dýchá v noci, kdy je ve vzduchu chladněji, dokáže při tom vodu spíše „nabírat“ (více se jí uvolní při metabolismu, než ji zvíře vydýchá – jinak pro běžný metabolismus včetně metabolismu člověka platí opak).
Přímorožec se také nejraději pase v noci. Tehdy totiž klesne teplota, vzroste vlhkost ovzduší a rostliny přijímají vodu přímo ze vzduchu. Přímorožec je pak spásá a tímto způsobem de facto „pije“.

Zdroj: Chris Lavers: Proč mají sloni velké uši, Argo a Dokořán, Praha, 2004

Na okraj: Na Science Worldu jsme psali, že existují také lidé, kteří po většinu roku vůbec nepijí vodu: Lidé, kteří nemusí pít

Přímorožec na české Wikipedii

Obrázek: Přímorožec šavlorohý ze Zoo Praha. Obrázek Wikipedia, licence obrázku public domain

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru