Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Alkoholové injekce proti bolesti

Že alkohol působí jako analgetikum, je dobře známo. Koluje celá řada historek o tom, jak z nedostatku jiných prostředků bylo třeba operovat tak, že pacient byl nejprve důkladně opit. Proč ale nezkusit alkohol aplikovat i injekční stříkačkou?

Přesně tohle provedli v britském Middlesexu v Royal National Orthopaedic Hospital. Konkrétně se takto léčilo neuorologické postižení nohou, „Morton foot“. Projevuje se jako bodavá bolest, jejíž centrum je nejčastěji mezi prsty nohou. Postižení se často léčí chirurgicky, opakované injekce alkoholu do místa léze ale mají údajně obdobný účinek a jsou rozhodně méně invazivní metodou. 84 % z pacientů, kteří podstoupili novou léčebnou metodu, uvedlo, že jsou od té doby bolestí zcela zbaveni. Zajímavé navíc je, že úspěchu se dosáhlo bez toho, aby došlo k trvalému znecitlivění prstů na nohou.

Zdroj: Eurekalert

(Mortoon foot „stav, který se vyznačuje prominencí hlavičky II. metatarzu. To způsobí instabilitu nohy a reaktivní kontrakci zevních rotátorů kyčle během kroku.“ – viz zde)

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru