Česká elektronická knihovna – poezie 19. století

Člověk |

Databáze otevírá dosud nedostupné možnosti analýzy statistické: od statistických údajů o počtech slov a veršů, o délce slova či verše až po automatické sestavování frekvenčních a abecedních slovníků a vyhledávání vazeb jednotlivých slov a motivů.




Tento článek byl převzat z Akademického bulletinu 7-8/2004, viz http://press.avcr.cz/

Internetová plnotextová databáze Česká elektronická knihovna – Poezie 19. století, od 11. května 2005 bezplatně přístupná na adrese http://www.ceska-poezie.cz, navazuje na CD-ROM Česká elektronická knihovna – Poezie 19. století (od thámovců po lumírovce), který vydal Ústav pro českou literaturu AV ČR roku 2002. Po opravách a doplňcích se stal integrální součástí předkládané databáze čítající 1200 básnických titulů.
Myšlenka plnotextové databáze českého písemnictví jakožto nové materiálové základny pro výzkum české literatury za využití moderních médií vznikla v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v polovině 90. let a mohla být realizována pouze s výraznou podporou Ministerstva kultury ČR. Základním záměrem bylo shromáždit a zpřístupnit ve formě elektronické knihovny první vydání básnických textů od počátků novodobé česky psané poezie až po její plný rozmach, a tak uchovat a v elektronické podobě konzervovat celek české básnické produkce 19. století. Plnotextovou databázi Česká elektronická knihovna – Poezie 19. století, která prezentuje 1200 básnických knih, charakterizuje reprezentativnost zpřístupněných textů, nicméně bude rozšiřována o další tituly autorů dnes v aplikaci nepřítomných nebo básníků, jejichž tvorba není zkompletována, a tvorbu básníků debutujících v letech 1900–1918. Využíváme tak možností, které nabízí povaha média: vydáváme nikoli provždy hotový, kanonizovaný celek, který je možné i v jednotlivostech pasivně přejímat, ale „živý“ materiál, rozsáhlý soubor textů, jejž lze v rámci otevřeného systému rozšiřovat, opravovat, doplňovat.
Předpokládáme, že plnotextová databáze bude sloužit badatelům, studentům i laickým zájemcům o poezii a materiálovou šíří i svými nástroji umožní nové formy výzkumu. Rozmanité spektrum budoucích uživatelů určilo naše způsoby práce s básnickým textem. V žádném případě neposkytujeme návod k vydávání básnických děl tak, jak si je představuje současná ediční praxe. Naopak: zpřístupněním převážně prvního knižního vydání se plnotextová databáze výrazně odlišuje od směřování v naší ediční praxi.
Přínos databáze pro literární vědu spočívá již v zpřístupnění jednotlivých knih, čímž dává uživateli (domácímu i zahraničnímu) k dispozici knihovnu, jaká fyzicky na jednom místě neexistuje. Její význam prohlubuje i začlenění a mnohdy znovunalezení děl dnes opomíjených či zcela zasutých nebo obtížně přístupných. Databáze také poskytuje všechny výhody práce s digitálně zpracovanými texty (knihami), s jejich částmi (sbírkami, básněmi, slokami, jednotlivými verši, slovy) i se soubory textů, které si uživatel může sám určit. Umožňuje tedy rychlou práci s rejstříky a rychlé fulltextové vyhledávání podle mnoha nastavitelných parametrů.
Plnotextová databáze Česká poezie 19. století vznikla v součinnosti s firmou inSophy, Centrum softwarových řešení pro vědu a špičkové technologie. Obsahuje: 1. zobrazení textu jednotlivých knih s možností volby mezi přepisem diplomatickým a edičně upraveným; 2. přehledné zobrazení struktury každé knihy; 3. bibliografické údaje o knize; 4. údaje o edičních zásazích (tj. ediční poznámku a komentáře), 5. výtvarný doprovod (sestávající hlavně z převodu ilustrací a obálek do elektronické podoby).
Klíčová je možnost vyhledávacích dotazů, tj. vyhledání jednoho slova – motivu, dvojice či skupiny slov na různé úrovni textu; prostřednictvím uživatelského slovníku lze přitom definovat skupiny příbuzných slov či různé způsoby grafického záznamu téhož slova.
Databáze však také otevírá dosud nedostupné možnosti analýzy statistické: od statistických údajů o počtech slov a veršů, o délce slova či verše až po automatické sestavování frekvenčních a abecedních slovníků a vyhledávání vazeb jednotlivých slov a motivů.
Praktickou výhodou zvolené koncepce je, že uživatel může z databáze omezené části děl tisknout a kopírovat a také výhradně pro svou potřebu přidávat poznámky nebo výsledky literárněhistorického bádání získané z jiných zdrojů.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.