Upír z Benátek objeven v hrobě obětí moru

Historie |

Na benátském ostrově Lazzaretto Nuovo byla v masovém hrobě obětí morové epidemie objevena kostra ženy, na níž byl zřejmě podniknut antivampyrický zásah.




 V ústech lebky byla nalezena cihla a Matteo Borrini z univerzity ve Florencii tvrdí, že tento krok zřejmě znamenal „prevenci“ používanou v případě, že lidé se obávali, aby se mrtvý znovu nevrátil jako upír. Tato víra byla posílena v případě chorob se specifickými symptomy a průběhem. U moru se podle Borriniho například ještě po smrti mohou ústa naplnit krví a ta z nich může i vytékat. Pokud byl hrob otevřen a lidé objevili právě tohle, mohlo to jimi v tehdejší atmosféře docela otřást.

Hrob má pocházet z epidemie, která řádila v roce 1576.  Borrini svá tvrzení ovšem doprovodil poněkud velikášsky, když tvrdí, že jde o vůbec „nejstaršího upíra“.

Zdroj: New Scientist

 

Poznámky:

– U nás se samozřejmě můžeme chlubit upíry z Čelákovic u Prahy, datovanými obvykle do 11. století. Ale kdoví – novější interpretace naznačují, že nemusí jít o doklad víry ve vampyrismus, ale o pozůstatky popravených. Také datování tato hypotéza posouvá, a to sice do výrazně pozdějšího období (až pozdní středověk).

– V 16. století byl mimochodem mor již celkově na ústupu z Evropy. Viz také článek Proč mor zmizel z Čech . O dokladech moru v archeologických nálezech jsme nedávno psali také v článku Pravěká DNA: pátrání po kromaňoncích, neolitu i moru











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.