Lidé přednostně umírají na své narozeniny

Člověk |

Jsou na vině hlavně bilanční sebevraždy, stres nebo ještě něco jiného?
Sledování úmrtnosti 2,5 milionů lidí během posledních 40 let ukázalo, že na své narozeniny zemřeme s větší pravděpodobností než jakýkoliv jiný den v roce.

Jedním z faktorů, který k tomu velmi podstatně přispívá, jsou „bilanční“ sebevraždy vyskytující se u mužů často právě při příležitosti narozenin. Nicméně tím se nedá zvýšená úmrtnost plně vysvětlit a pravděpodobnost je zvýšená, i když sebevraždy pomineme.

Jednoznačnou příčinu zatím neznáme, výzkum je nový. Nicméně logické se podle autorů studie zdá předpokládat, že na vině je zvýšený stres, který pak zvýší pravděpodobnost infarktu, mrtvice nebo třeba i dopravní nehody. Stres může mít příčiny čistě „organizační“ (rodinné oslavy a další společenské události), ale opět i bilanční, když si lidé uvědomí, že jsou zase o rok starší a mají tak o rok méně na splnění svých cílů a snů. Pak zde může hrát roli i přání ukázat, že člověk je ještě mladý – výsledkem je horolezectví, potápění, sportovní zátěž… Tomu by nasvědčovalo, že oproti jiným dnům v roce je úmrtnost ke dni vlastních narozenin posunuta nejvíce u lidí starších 60 let. Nelze zcela pominout ani úmrtí v důsledku oslavového obžerství a nemírné konzumace alkoholu.

Mimochodem, ženy na své narozeniny sebevraždy se zvýšenou pravděpodobností nepáchají. A taktéž divné je, že je prý pravděpodobnější, že v den svých narozenin zemřete na rakovinu.

Původní článek: Vladeta Ajdacic-Gross a kolegové, publikováno v Annals of Epidemiology

Zdroj: Phys.org

 

Poznámky:

– „Stres z oslavy“ – to by se dalo testovat např. tak, zda je větší pravděpodobnost úmrtí i na Vánoce nebo při narozeninách rodinných příslušníků.

– Úmrtí na rakovinu – snad určitý podvědomý cíl lidí dožít se ještě narozenin a pak rezignace? Stejně divné.

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.