Muž téměř bez mozku má IQ 75

Člověk |

Lidský mozek je značně adaptivní a snese leccos. Jsou známy případy života s jedinou hemisférou. Nyní byl objeven 44letý muž, který muž žije normální život, i když mu z mozku zbyla pouze tenká vrstva tkáně.

Muž téměř bez mozku má IQ 75Prakticky celý mozek vyplnila tekutina, při pohledu zboku zůstala pouze obvodová vrstvička funkční hmoty. Dotyčný je ženatý otec dvou dětí s IQ 75, pracuje jako úředník a vede normální život (poznámka: i když IQ 75 se uvádí jako hranice mentální retardace). Přesné měření nebylo provedeno, nicméně ztráta mozkové hmoty se odhaduje na 75 %.

Dotyčný si nebyl subjektivně vědom žádných problémů s hlavou, do nemocnice se dostal kvůli bolesti v noze. V záznamech ovšem měl, že 14 letech byl léčen kvůli hydrocefalii, lékaři se proto pro jistotu podívali na mozek prostřednictvím tomografie, magnetické rezonance a dalších skenovacích metod. Ukázalo se, že postranní komory obsahující mozkomíšní mok, který chrání mozek před mechanickým poškozením, expandovaly a vyplnily skoro celou hlavu. Stalo se tak na úkor prakticky všech funkčních částí mozku, minimalizovaly se čelní, temenní, temporální a okcipitální laloky, v levé i pravé hemisféře.

Dalo by se očekávat, že postiženo bude prakticky vše, emoce, kognitivní funkce, zpracování vizuálních signálů, motorika i schopnost používat jazyk. Poškození je na pohled neslučitelné se životem. Šokovaní vědci uvádějí, že protože k němu ale docházelo postupně, mozek prokázal obrovskou plasticitu, dokázal se adaptovat a funkci poškozených (zaniklých) částí přebíraly jiné části. Proces nejspíš probíhal několik desetiletí.

V časopise Lancet případ popisuje Lionel Feuillet z univerzity v Marseille a jeho kolegové.

Zdroj: New Scientist

Poznámky:

– Způsobilo zaplavení mozku tekutinou snížení IQ, nebo by dotyčný měl stejné IQ i bez onemocnění? (Možná bez poškození by měl IQ vysoké, takže i po ztrátě většiny mozku mohl dál celkem normálně fungovat?)

– Uvádí se rčení mít v mozku seno/slámu/piliny. Nevyplatilo se někdy v evoluci mít velkou, nebo alespoň normálně velkou hlavu (signalizuje inteligenci), ale současně jen minimum mozku? Vzhledem k tomu, jak velký je mozek žrout energie, by to mohlo být metabolicky výhodné?Úvodní foto: Stephen Walter Ranson, Wkikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

24.11.2014, 13:32

.... hello!...

15.10.2014, 05:07

[...] mozkomíšní mok, který chrání mozek před mechanickým poškozením, expandovaly a vyplnily skoro celou hlavu. Stalo se tak na úkor prakticky všech funkčních částí mozku, minimalizovaly se čelní, [...]

10.10.2014, 07:37 cc

nesmysl

A co vedlo pána na obláčku vytvořit tak nevyužitelně předimenzované zařízení? Neodporuje to takhle náhodou nějakým těm poučkám? Evoluci laskavě pane mexické jídlo z toho vynechte, ta má tvorbu zmetků v popisu práce.

09.10.2014, 13:48 taco

smysl

Co vedlo evoluci, že vytvořila tak nevyužitelně předimenzované zařízení, jakým mozek dozajista je? Neodporuje to náhodou nějakým těm poučkám?

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.