Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Muž téměř bez mozku má IQ 75

Prakticky celý mozek vyplnila tekutina, při pohledu zboku zůstala pouze obvodová vrstvička funkční hmoty. Dotyčný je ženatý otec dvou dětí s IQ 75, pracuje jako úředník a vede normální život (poznámka: i když IQ 75 se uvádí jako hranice mentální retardace). Přesné měření nebylo provedeno, nicméně ztráta mozkové hmoty se odhaduje na 75 %.

Dotyčný si nebyl subjektivně vědom žádných problémů s hlavou, do nemocnice se dostal kvůli bolesti v noze. V záznamech ovšem měl, že 14 letech byl léčen kvůli hydrocefalii, lékaři se proto pro jistotu podívali na mozek prostřednictvím tomografie, magnetické rezonance a dalších skenovacích metod. Ukázalo se, že postranní komory obsahující mozkomíšní mok, který chrání mozek před mechanickým poškozením, expandovaly a vyplnily skoro celou hlavu. Stalo se tak na úkor prakticky všech funkčních částí mozku, minimalizovaly se čelní, temenní, temporální a okcipitální laloky, v levé i pravé hemisféře.

Dalo by se očekávat, že postiženo bude prakticky vše, emoce, kognitivní funkce, zpracování vizuálních signálů, motorika i schopnost používat jazyk. Poškození je na pohled neslučitelné se životem. Šokovaní vědci uvádějí, že protože k němu ale docházelo postupně, mozek prokázal obrovskou plasticitu, dokázal se adaptovat a funkci poškozených (zaniklých) částí přebíraly jiné části. Proces nejspíš probíhal několik desetiletí.

V časopise Lancet případ popisuje Lionel Feuillet z univerzity v Marseille a jeho kolegové.

Zdroj: New Scientist

Poznámky:

– Způsobilo zaplavení mozku tekutinou snížení IQ, nebo by dotyčný měl stejné IQ i bez onemocnění? (Možná bez poškození by měl IQ vysoké, takže i po ztrátě většiny mozku mohl dál celkem normálně fungovat?)

– Uvádí se rčení mít v mozku seno/slámu/piliny. Nevyplatilo se někdy v evoluci mít velkou, nebo alespoň normálně velkou hlavu (signalizuje inteligenci), ale současně jen minimum mozku? Vzhledem k tomu, jak velký je mozek žrout energie, by to mohlo být metabolicky výhodné?

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru