Priamův poklad a Jantarová komnata

Člověk |

Jantarová komnata, osmý div světa ztracený či snad zničený na konci druhé světové války, bude prý obnovena - bez ohledu na eventuální úspěch celé řady pátračů se tedy dočkáme alespoň makety. Již za rok bychom ji mohli uvidět v Petrohr ...




Jantarová komnata, osmý div světa ztracený či snad zničený na konci druhé světové války, bude prý obnovena – bez ohledu na eventuální úspěch celé řady pátračů se tedy dočkáme alespoň makety. Již za rok bychom ji mohli uvidět v Petrohradu.

Rekonstrukce má být provedena německou firmu Ruhrgas a exponát se objeví při příležitosti 300. výročí založení města Petěrburgu (Petrohradu, Leningradu…). Petr Vokáč uvádí, že tato replika bude mít svůj smysl dokonce i tehdy, kdyby se podařilo objevit původní podobu: Jantar se mohl skladováním někde v úkrytu snadno poškodit, zřejmě vybledl apod.

(Zdroj: Petr Vokáč: Tajemství Jantarové komnaty, AOS, Praha, 2001)

Uvedená kniha rovněž podrobně mapuje okolnosti, které se odehrály v době posledních zpráv o komnatě – tedy ve chvíli, kdy se blížil konec druhé světové války a Rudá armáda se valila na Konigsberg (Královec, Kaliningrad…). Ve stejné době byl na město podniknut také spojenecký nálet.

Publikace Petra Vokáče obsahuje i pozoruhodný střípek o znovuobjevení Priamova pokladu. Schliemannův nález (který však mimochodem pocházel z jiné vrstvy Tróje, než bylo město zničené za událostí popisovaných Homérem) se ztratil rovněž na konci druhé světové války, tentokrát přímo z Berlína. Existovaly dvě verze, podle první jej ukryli či zničili samotní Němci, podle druhé sovětští vojáci. Správně bylo zřejmě "za B" – alespoň v roce 1994 byl poklad objeven v Puškinově galerii v Moskvě.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.