Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Záhadné kamenné koule v Kostarice

John Hoopes z University of Kansas nyní zveřejnil výsledky svého studia těchto zvláštních artefaktů. Podle něj začaly místní kultury první koule zhotovovat kolem roku 600 n. l., většina z nich pochází až z doby po roce 1000, ale vznikly ještě před dobytím země Španěly. Nicméně tato data se opírají o doprovodné nálezy, organické látky (datované radiokarbonem) nebo zbytky keramiky (datované podle stylu), které byly nalezeny spolu s koulemi.

Tyto artefakty ale mohly na jednom místě (i vzhledem ke své hmotnosti) přetrvávat po staletí, jedná se proto o horní hranici, která uvádí, kdy naposled se místní obyvatelé koulemi „zabývali“.

Koule k sobě přitahují spekulace, záhadology i šarlatány, takže v pseudovědeckých materiálech se lze dočíst např. o jejich spojení se Stonehenge či sochami z Velikonočního ostrova, pokud se autoři spekulací neodvážou ještě víc a nezamíchají do výkladu Atlantidu či mimozemšťany.

Hoopes uvádí, že spojení koulí s místními předkolumbovskými kulturami je jednoznačné, i když po pravdě řečeno nevíme, proč tehdejší lidé koule vyráběli. V této oblasti nebylo před Kolumbem známo písmo, o koulích se nezmiňují ani žádné místní mýty a legendy (vyjma těch, které archeologům stejně nepomohou, třeba že uvnitř každé koule je kávové zrno – káva přirozeně nebyla v předkolumbovské Americe známa).

Co se týče samotné výroby koulí, zde žádný problém asi není. Koule vznikly pomocí úpravy kamene (jsou z různých čedičů, vápenců a pískovců) jinými kamennými nástroji, otloukáním a broušením. Na některých z nich se dodnes nacházejí stopy těchto úderů.

 

Zdroj: Eurekalert

Kostarické koule na anglické Wikipedii

Poznámka: Koule vypadají zhruba jako artefakt, který málem rozdrtí Indianu Jonese v Dobyvatelích ztracené archy.

koule

Kredit: John Hoopes, University of Kansas

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru