Berryho paradox: popis čísel slovy

Matematika |

Čím větší je určité číslo, tím více slov potřebujeme k tomu, abychom ho jednoznačně popsali/identifikovali...

Berryho paradox: popis čísel slovypravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Takový předpoklad zní docela rozumně: popis může být prostě to, že vyjmenujeme jednotlivé číslice tak, jak jdou v našem čísle za sebou. Co je na tom zajímavého, respektive kde se zde bere paradox?

Dejme tomu, že počet slov v popisu označíme N. Pro každé N pak jistě existují čísla, která se nám do popisu nevejdou. Dejme tomu, že když N=1, pak takhle nedokážeme pořádně popsat už čísla dvojciferná (Dobře, „devatenáct“, ba i „miliarda“ ano, ale 21 už jedním slovem nepopíšeme.). Z čísel, která N slovy nedokážeme popsat, musí být jedno nejmenší – v našem případě nejspíš 21. To, že se jedná o nejmenší číslo, které nelze popsat x slovy, toto číslo jednoznačně identifikuje – jde tedy o jeho popis. V našem případě „nejmenší číslo, které nelze popsat jedním slovem“, je prostě popisem čísla 21.

A nyní zlatý hřeb: máme popis „Nejmenší číslo, které se nedá popsat méně než jedenácti slovy“. Jistě identifikuje nějaké konkrétní číslo. Kámen úrazu je v tom, že když slova v tomto popisu spočítáme, zjistíme, že jich je 10.

„Tedy nejmenší číslo, které nejde popsat méně než jedenácti slovy, se ve skutečnosti dá popsat deseti slovy,“ mne si ruce Smullyan.

Zdroj: Raymond Smullyan: Satan, Cantor a nekonečno, Mladá fronta, Praha 2008Úvodní foto: historicair, wikipedia, licence obrázku GFDL, Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported
Související články
Komentáře

23.12.2014, 03:03

.... thanks....

04.12.2014, 20:52

.... ñïñ!...

31.10.2014, 17:29 wrunx

Wrunx

Volné směšování různých pojmových kateogorií snadno vede k zábavným paradoxům, které jsou... toliko zábavné.

31.10.2014, 08:22 20listov

tomu zas nerozumim

Jednadvacet. Můžu říct sto nebo jedno sto. Nebo nezáleží na jazyku? Platí to i pro Němce? Když je těch slov deset, tak to asi není nejmenší číslo, které se nedá popsat méně než jedenácti. Platí to specielně jen pro ty jedenácti slovní čísla?

31.07.2014, 04:52

.... ñïñ!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.