Jak vznikají srážky?

Biologie |

Jakým způsobem v oblacích vznikají srážky? Vody přece v atmosféře není dost na to, aby "jen tak" vznikaly kapky dostatečně velké, které by svojí hmotností dokázaly překonat odpor vzduchu a vzestupné proudy...
Jakým způsobem v oblacích vznikají srážky? Vody přece v atmosféře není dost na to, aby "jen tak" vznikaly kapky dostatečně velké, které by svojí hmotností dokázaly překonat odpor vzduchu a vzestupné proudy…

V chladnějších oblastech vodní pára nejprve vymrzá a další pára potom kondenzuje na ledových částečkách. To, co na zem dopadne jako kapka, byl tedy původně kousek ledu, který opět roztál, když spadl do teplejších oblastí atmosféry při zemi (pod nula stupňů C, tzv. hladinu nulové izotermy).
Nicméně v teplejších oblastech by tímto způsobem kapky vzniknout nemohly, ježto zde voda nevymrzá. Kondenzačními jádry jsou proto hygroskopické částice, různé krystalky soli apod. Alespoň to předpokládá tzv. koalescenční teorie.

Zdroj: Jan Bednář: Meteorologie, Portál, Praha, 2003
podrobnosti http://obchod.portal.cz/Kniha.asp?Csl=9165

Poznámka: Při vytváření kapek by svoji roli také mohly hrát atmosferické mikroorganismy. Hypotéza, že v tropech prší jen díky bakteriím, by však zřejmě byla příliš silná i na Jamese Lovelocka s jeho představami o výjimečné schopnosti živé přírody ovlivňovat celou zemi :-).
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.