James Lovelock: Ohledně globálního oteplování jsem se mýlil

Geologie |

92letý James Lovelock tvrdí, že v otázce globálního oteplování se mýlil. Gaia se nemstí zdaleka tolik.




Lovelock v posledních letech vycházel z toho, že globální oteplování postupuje ještě mnohem rychleji, než tvrdí např. klimatologové z panelu OSN. Své názory představil i v česky vyšlé knize Gaia vrací úder (úryvek z knihy viz např.: Syntetické potraviny a kompaktní města).
Podle jeho dřívějšího názoru vůbec nemělo smysl snažit se třeba o snižování emisí. Větrníky a další obnovitelné zdroje jsou paskvil. Jaderná energetika pomáhá, ale vzhledem k rozsahu problému zdaleka nestačí, jedinou šancí je zkusit co nejrychleji vyvinout jadernou fúzi a nasadit metody pohřbívání uhlíku pod zem nebo mořské dno.
Nyní Lovelock uznává, že v novém tisíciletí se téměř neoteplilo, ačkoliv koncentrace oxidu uhličitého přitom stále rostly. Jak se podle něj ukazuje, fungování klimatu dnes stále dostatečně nerozumíme. Názory staré 20 let a s nimi i část katastrofických prognóz se ukázaly chybné. Zdvojnásobení koncentrace CO2 mělo oteplit Zemi asi o 1 stupeň. Příliš se však nepotvrzuje model počítající s větším odparem vody, v důsledku čehož mělo vzhledem ke skleníkovém efektu vodní páry v atmosféře dojít k nastartování kladné zpětné vazby. V rozporu s modelem to nenastalo, klima se z řetězu neutrhlo a růst teploty je dokonce nižší, než by odpovídalo i samotnému příspěvku oxidu uhličitého.
Lovelock, známý hlavně jako autor knihy/hypotézy Gaia, dnes neodmítá existenci oteplování jako takového. Říká nicméně, že se z nějakých zatím ne dost známých důvodů podstatně odkládá.

Zdroj: The Register











Komentáře

31.07.2014, 05:35

.... ñïàñèáî....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.