Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Kde se v periodické tabulce skrývají ostrovy stability?

Periodická tabulka by podle příspěvku ze zasedání Americké chemické společnosti mohla mít poměrně složitou strukturu s několika „ostrovy stability“. Tvrdí to Yuri (Jurij) Oganessian z ústavu v Dubně. Jeho tým ve spolupráci s vědci z Lawrence Livermore Laboratory syntetizoval v posledních letech v prostřednictvím srážek v urychlovačích částic prvky s atomovým číslem 113-118.
V současné době se v Dubně pracuje na syntéze prvku o 120 protonech v jádře.

Současný stav výzkumu ukazuje obrázek. Barva vyjadřuje poločas rozpadu příslušného prvku, modrá značí „totální nestabilitu“. V grafu je vidět ostrov stability mezi atomovým číslem 110 a 120; zahrnuje jádra obsahující na tento počet protonů asi 180-190 neutronů (nicméně pozor, pokud se na graf podíváme obvyklým způsobem po vzoru periodické tabulky, tedy z pohledu protonů, pak o žádný ostrov nejde, protože stabilně existují prvky o všech atomových číslech).

Zdroj: Yuri Organessian

Oganessian nicméně věří, že v periodické tabulce se mnohem dále nachází další stabilní oblast. Tento ostrov stability by ovšem byl od současných pokusů pořádně daleko, až někde kolem atomového čísla 164.
Syntéza těchto prvků je ovšem bez ohledu na správnost teoretických předpokladů mimo možnosti současných urychlovačů. Motivací pro další výzkum nemusí být jen poznání jako takové; mnohé transurany (např. americium s atomovým číslem 95) se dnes již používají i v praxi. Sice těžko dopředu říct, k čemu by mohly být prvky s atomovým číslem kolem 164, ale nějaké využití by se nejspíš našlo.

Zdroj: Eurekalert

Poznámka autora článku: Přiznám se, že jsem aktuální vývoj v syntéze nových prvků „za uranem“ v posledních cca 10 letech nesledoval. Nedovedu posoudit, jaké informace v původním článku jsou novinkou a jaké jsou už na současné úrovni výzkumu „standardní“.

Viz také:
Netradiční pohledy na periodickou tabulku prvků

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru