Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Měsíc vznikl, když pozemský den trval 4 hodiny

pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Robin Canup ze Southwest Research Institute (Boulder, Colorado) sestavil počítačový model, který se snaží simulovat vznik Měsíce. Předpokládá se, že Měsíc vznikl asi před 4,5 miliardami let při kolizi Země s tělesem o velikosti Marsu. Měsíc se pak zformoval do své současné podoby z trosek vzniklých při této srážce.

Jak se předpokládalo, před vznikem Měsíce Země rotovala odlišným způsobem. Nejde ale zdaleka jen o sklon zemské osy a jeho stabilitu. Zajímavé je, že modely ukázaly, že v době vzniku Měsíce se Země otáčela mnohem rychleji a den trval snad jen pouhé 4 hodiny. Se vzdalováním Měsíce (Měsíc se od Země permanentně vzdaluje) se délka pozemského dne dále prodlužovala. Při kolizi se také zřejmě změnil směr rotace Země.

Pokud Země rotovala tehdy rychleji, došlo při srážce také k uvolnění většího množství materiálu. Dnes by již při podobném impaktu nic jako Měsíc již zřejmě nevzniklo.

Zdroj: New Scientist

To, že měsíc vznikl z vnějších vrstev planety pozemského typu, lze odvozovat z toho, že prakticky neobsahuje železo. Zároveň ke vzniku muselo dojít až v době, kdy byl hmota planety „diferencovaná“ a železo soustředěné převážně v jádře.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru