Perlička: Cesta od skotu ke kosti

Člověk |

Na počátku máme slovo SKOT, na konci slovo KOST. Zadání je klasické, musíme se dostat od začátku do cíle - přes existující slova - tak, abychom v každém kroku změnili jen jedno písmenko. Proč se na naší cestě musí nutně vyskytnout slovo se dvěma samohláskami?




Na počátku máme slovo SKOT, na konci slovo KOST. Zadání je klasické, musíme se dostat od začátku do cíle – přes existující slova – tak, abychom v každém kroku změnili jen jedno písmenko. Proč se na naší cestě musí nutně vyskytnout slovo se dvěma samohláskami?

Autorem této hádanky je Ian Stewart, počeštěné podoba je dílem překladatele jeho knihy Jiřího Fialy. Možná cesta (dle překladatele nejkratší, kterou nalezl) zní například: SKOT-SKOS-SKUS-VKUS-VOUS-KOUS-KOUT-KOST.
Skutečně jsme zde využili slova se dvěma samohláskami – hned několik.
Stewart vysvětluje, že takto to být musí – a důkaz je celkem jasný. Konečné slovo má samohlásku na jiné pozici než slovo původní. Pokud pomineme slova ze samých souhlásek, musíme tedy nejprve samohlásku přidat (v každém kroku smíme změnit jen jedno písmeno) a tedy se dostaneme ke slovu se dvěma samohláskami.
Otázka však zní – v angličtině by to takhle fungovalo spolehlivě (v originále jsou samozřejmě zvolená slova jiná), ale co čeština? Nemohli bychom zde najít nějakou cestu, kde bychom využili čtyřpísmenkového slova ze samých souhlásek? A dokážete takovou cestu najít?

Zdroj: Ian Stewart: Čísla přírody, Archa, Bratislava, 1996








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.