Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Prádlo protkané mědí zničí plísně i bakterie

Antimikrobiální účinek mají nejen ponožky protkané nanočásticemi stříbra, lze použít i obyčejnou a podstatně levnější měď.
V Chile přišli ve firmě Codelco s myšlenkou přidávat měď nejen do ponožek, ale i třeba do ručníků; například lidé trpící plísněmi na nohou by se tak mohli zbavit svého problému bez poměrně komplikovaných farmak. Měď může ve spodních prádle omezit činnost bakterií živících se potem, pomáhat by mohla i na akné.
Pokud by z mědi byla například i držadla v dopravních prostředcích, mohlo by se tak omezit šíření řady chorob typu žloutenky. Stejně tak by z mědi mohlo být mnohé vybavení v nemocnicích.

To, že myšlenka na větší použití mědi přichází právě z Chile, není úplná náhoda. Tento stát je totiž největším světovým producentem mědi vůbec. Chile je mimochodem po Norsku také největším vývozcem lososů – i zde by se měď údajně mohla k dezinfekci nějak více používat. Například by se přes měď mohla filtrovat voda na lososích farmách. Dnes se zde používají antibiotika, ta jsou ovšem poměrně drahá a navíc mohou přispívat ke vzniku rezistentních mikrobiálních kmenů.

Zdroj: ScienceDaily

Poznámka:
– Účinek mědi proti houbám a plísním – viz např. použití modré skalice (síran měďnatý) v zahradnictví a v bazénech.
– Měď je ale přece jen relativně drahá. Měděné tyče v autobusech by se někdo mohl pokusit krást. Stačilo by ovšem tyče mědí pouze potáhnout. Měď na povrchu časem zoxiduje, ale to nevadí. Antimikrobiální účinek má nejen kov, ale i jeho sloučeniny. Navíc zelená měděnka na povrchu drží, dále se neodlupuje a chrání zbytek materiálu před další oxidací.
– Co měď v prádle současně nějak využít pro elektroniku nošenou na těle?

Viz také:
Chirurgové budou šít pomocí stříbrné nanotechnologie
Nanotechnologie v ČR – praktické aplikace
Na obzoru jsou koberce protkané čipy

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru