Prekambrium v České republice

Biologie |

Jaké jsou nejstarší známé geologické doklady z území současné ČR? Pražská Zbraslav má opravdu zajímavou historii sahající dávno před Kelty.




Níže uvedený zdroj zmiňuje z ČR dvě naleziště až z prekambria. Což možná působí trochu překvapivě, protože asi všichni víme o trilobitech a barrandienu, ale o nálezech fauny ediakara z našeho území jsme sotva kdy slyšeli.
Na počátku kambria se naše území zřejmě nacházelo relativně poblíž rovníku, snad i v mělkém moři. I když tedy prakticky vše kolem nás bylo zformováno až pozdějšími procesy, přesto můžeme nalézat i horniny prekambrického stáří. A to „přímo“, jinak samozřejmě řada pozdějších hornin je vznikla metamorfózou těch ještě starších.
Autoři přehledu zmiňují speciálně dvě naleziště: Štíleček u Sedlčan a pražskou Zbraslav. V prvním případě lze najít zirkony staré 2,6 až 1,8 miliardy let. Následuje prázdné období až do 800 milionů let, dominují pak zirkony z pozdního prekambria.
Mimochodem stromatolity z prekambria byly nalezeny i v pražské Šárce. Jde o ty pozdější, kde se již pokládá z aprakticky jisté, že jsou biologického původu.

Zdroj: Martin Košťák a Martin Mazuch (editoři): Putování naším pravěkem, Granit 2011








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.