Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Proč mají golfové míčky důlky

V roce 1848 reverend dr. Robert Adams Paterson (1829–1904) vynalezl gutaperčový golfový míček z uschlé bílé pryskyřice stromu perčovníku pravého. Golfisté si časem všimli, že malé zářezy a vroubky na míčku proti očekávání zvětšují vzdálenost, kterou míček doletí. Výrobci míčků tak začali kladívkem přidávat další prohloubeniny a defekty na povrchu míčku. K roku 1905 byly už všechny golfové míčky opatřeny velkým množstvím důlků.

Dnes víme, že důlkované míčky letí dále než míčky s hladkým povrchem díky kombinaci několika jevů. Za prvé důlky zpožďují odtržení povrchové vrstvy vzduchu, která obklopuje letící míček. Protože zachycený vzduch zůstává přisát k místu déle, vytváří užší stopu turbulentního vzduchu o nižším tlaku, která se vleče za míčkem, a tak snižuje odporovou sílu, která vleče míček nazpět. Za druhé, když golfová hůl udeří do míčku, obyčejně vyvolá zpětnou rotaci. Přitom se uplatní Magnusův jev. Rychlost vzduchu proudícího kolem míčku se sčítá s rychlostí rotace míčku a při horní části míčku se vytvoří oblast menšího tlaku vzduchu než při dolní. Přítomnost důlků Magnusův jev zesiluje. Dnešní golfové míčky mají zpravidla 250–500 důlků, které mohou zmenšit odpor vzduchu až na polovinu.

Výzkum ukázal, že mnohoúhelníkový tvar důlků s ostrými hranami, například šestiúhelníkový, snižuje odpor ještě více než kulaté důlky. Různé moderní studie využívají superpočítače k modelování proudění vzduchu při hledání optimálního tvaru důlků a jejich rozložení.

V roce 1970 dostaly míčky firmy Polara asymetrické uspořádání důlků, které pomohlo vyrovnat boční rotaci. Ta vyvolává při letu smyčky a snášení do strany. Ovšem Golfová asociace Spojených států zakázala používání těchto míčků na turnajích s odůvodněním, že tato úprava „snižuje nároky na sportovní umění golfistů“. Asociace také stanovila pravidlo symetrie, že míček musí mít stejné vlastnosti bez ohledu na to, v kterém místě povrchu je veden úder. Firma Polara se soudila, vysoudila 1,4 milionu dolarů, ale míčky z trhu stáhla.

 

Tento text je úryvkem z knihy:
Clifford A. Pickover: Kniha o fyzice – Od velkého třesku ke kvantovému znovuzrození: 250 milníků v dějinách fyziky
Argo a Dokořán 2015
O knize na stránkách vydavatele
obalka_knihy

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru