Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Svět podle Bayese: Spor jako sázkový kurz

Stále více lidí si očividně myslí, že dokážou předpovídat lépe než trh jako celek. Chovají se tito obchodníci racionálně? A pokud ne, můžeme očekávat, že se trh na racionální ceně ustálí?

Výlet do Bayeska
Budete-li se řídit radami Bayesovy věty, jak vám to doporučuje tato kniha, budete si budoucnost představovat jako řadu probabilistických­ přesvědčení nebo předpovědí. Jaká je pravděpodobnost, že bu­de znovu zvolen Barack Obama? Že policie opět zatkne Lindsay Lohanovou? Že objevíme důkazy života na jiných planetách? Že Ra­fael Nadal vyhraje Wimbledon? Někteří bayesovci tvrdí, že nejrozumnější způsob, jak o těchto pravděpodobnostech uvažovat, je určit si jejich sázkový kurz. Pokud tento názor dovedete do logického extrému, pak v Bayesku všichni chodíme s obrovskými cedulemi, na kterých oznamujeme pravděpodobnost, kterou každé z těchto sázek přikládáme:
Když se v Bayesku dva lidé potkají a zjistí, že se jejich předpovědi různí, jsou povinni reagovat jedním ze dvou možných způsobů.­ První možnost je, že dojdou ke shodě a své předpovědi upraví tak,­ aby byly stejné. Jestliže budu já na své ceduli tvrdit, že Nadal má třicetiprocentní šanci na vítězství ve Wimbledonu, a na vaší bude na­opak stát 50 %, pak se možná shodneme, že by naše odhady měly v obou případech činit 40 %. Nemusíme se však nutně sejít někde uprostřed – jestliže se budete o Lindsay Lohanovou zajímat víc než já, potom možná uznám vaše vítězství, budu vaši předpověď o ní považovat za lepší, a tím pádem ji přijmu za svou. Ať tak anebo tak, oba budeme po našem setkání uznávat stejnou, revidovanou, a jak doufáme i přesnější předpověď pravděpodobnosti určité skutečné události.
Ne vždy se ale shodneme. Ze zákonů této země plyne, že v tom případě musíme své rozdíly urovnat tím, že si na své předpovědi vsadíme. V Bayesku si musíte zvolit jednu ze dvou možností – dohodnout se, nebo si vsadit. Jinak se z pohledu bayesovce vlastně nechováte racionálně. Pokud si po našem krátkém rozhovoru budete­ i tak myslet, že je vaše předpověď lepší než ta moje, měli byste si na ni s radostí vsadit, protože si tak můžete přijít k penězům. Jestliže si nevsadíte, pak jste měli uznat moji předpověď a přijmout ji za svou.
Je jasné, že celý tento proces by byl neskutečně neefektivní. Museli bychom evidovat předpovědi tisíců a tisíců událostí a vést si účetní knihu tisíců sázek, které by v jakoukoli danou chvíli ještě nebyly urovnané. V reálném světě plní tuto funkci trhy. Umožňují nám uzavírat transakce za jednu danou, ujednanou cenu, místo abychom se na všem museli dohadovat nebo si na to sázet.7

Neviditelná bayesovská ruka
Ve skutečnosti vychází kapitalismus volného trhu a Bayesova věta zhru­ba z téže intelektuální tradice. Adam Smith a Thomas Bayes byli současníci, oba vystudovali ve Skotsku a byli silně ovlivněni filozofem Davidem Humem. Smithovu „neviditelnou ruku“ si můžeme před­stavit jako bayesovský proces, při němž se ceny neustále upravují podle změn nabídky a poptávky, až nakonec dospějí do určité rovnováhy. Nebo je možné považovat za „neviditelnou ruku“ bayesovské rozhodování, při kterém v debatách o našich názorech postupně upravujeme a vylepšujeme naše přesvědčení a někdy si na ně sázíme, pokud se nedokážeme shodnout. Oba tyto případy jsou procesy hledání shody, které využívají moudrosti davu.
Z toho by tím pádem mohlo vyplynout, že trhy jsou mimořádně dobrým způsobem, jak předpovídat. A tak to vlastně také je – akcio­vý trh je řada předpovědí budoucích výdělků a dividend dané firmy.8 Podle mě je tento názor správný většinou a po většinu času. Jsem například zastáncem sázkových trhů k předpovídání ekonomických veličin, jako je HDP. Dalo by se očekávat, že tyto trhy předpovědi vy­lepší z toho prostého důvodu, že nás nutí vsázet na naše tvrzení peníze a vytvářet pobídky, aby naše předpovědi byly přesné.
Jiné hledisko, teorie efektivních trhů, to potvrzuje ještě přesvědčivěji – říká, že je za určitých podmínek nemožné předpovídat lépe než trhy. Tento názor, který byl po několik desetiletí ortodoxním vyznáním kateder ekonomie, ztratil na oblibě vzhledem k nedávným bublinám a propadům trhu, z nichž některé se ze zpětného pohledu zdály předvídatelné. Přesto je tato teorie pevnější, než byste si možná mysleli.

Tento text je úryvkem z knihy:
Silver Nate: Signál a šum. Většina předpovědí selže. Některé ne
Paseka 2014
O knize na stránkách vydavatele

obalka-knihy

Poznámka: Silver je znám především svou velice přesnou prognózou výsledků posledních amerických voleb.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru