Symetrie může fungovat i jako výstraha

Biologie |

U potenciálních kořistí disponujících výstražným zbarvením se zřejmě uplatňuje přirozený výběr směřující k velkým a bilaterálně symetrickým vzorům.




Bilaterální symetrie může ale za určitých okolností fungovat i jako samostatný obranný mechanismus proti predátorům. Mnozí živočichové (takzvaně aposematičtí) používají různé signály, například charakteristické zápachy, zvuky a barevné vzory, které mají dávat najevo, že budou pro predátory nebezpeční nebo nevhodní k jídlu. Například někteří motýli mají na obou křídlech nápadné tvary v podobě očí, které vystaví na odiv, když zjistí nablízku nebezpečí. Náhlé zjevení páru „očí“ predátora často zmate tak, že nechá motýla uletět.
Z různých typů výstražných zbarvení, jež aposematičtí tvorové využívají, se ukázala být nejúčinnější právě bilaterální symetrie. Pozoruhodné experimenty, v nichž byli domácí drůbeži předhozeni umělí papíroví „motýli“, ukázaly, že ochranná hodnota těchto výstražných vizuálních signálů je zesilována velkými a symetrickými prvky. Švédští badatelé podnikli experiment v němž papírové motýly upevnili pod plastové Petriho misky, do nichž nasypali zob. V každé fázi bylo umístěno 45 jednobarevných černých motýlů pod misku s jedlým zobem a 45 aposematicky signalizujících motýlů pod misky s nejedlou potravou, napuštěnou chininem. Aposematičtí motýli měli buď symetrické nebo asymetrické výstražné vzory a každá skupina ptáků byla konfrontována s jedním typem (symetrický velký, symetrický malý nebo asymetrický) zbarvení signalizujícího nejedlost.
Výsledky experimentu naznačují, že asymetrie výstražných vzorů zhoršuje účinnost aposematických signálů. Výzkumníci dospěli k názoru, že je to pravděpodobně kvůli tomu, že odchylky od symetrie vyvolávají v nervech slabší reakci, a tím ptákům ztěžují takový signál detekovat, zapamatovat si jej, nebo spojit si ho s nejedlostí. Celkově zjištění tohoto i dalších výzkumů vedou k zajímavému závěru: U potenciálních kořistí disponujících výstražným zbarvením se zřejmě uplatňuje přirozený výběr směřující k velkým a bilaterálně symetrickým vzorům.

Tento text je úryvkem z knihy
Mario Livio: Neřešitelná rovnice – Matematika a jazyk symetrií, Argo a Dokořán 2008, 320 stran, 100 ilustrací, 399 Kč
Podrobnosti na stránkách vydavatele

Poznámka: Jak popsaný jev vysvětlit? Nabízejí se následující možnosti:
– Symetrické vzory jsou snáze rozpoznatelné při pohledu z různých stran
– Výstražné zbarvení má připomínat například oči nějakého velkého živočicha – a zde se vyskytuje symetrie
– Symetrie je samozřejmě tažena i pohlavním výběrem, to se ale výše popsaného výzkumu netýká








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.