Česká astronomická společnost spolupořádá národní kolo mezinárodní soutěže, která je určena středoškolákům ve věku od 14 do 19 let. Život ve vesmíru je nový, zcela ojedinělý projekt pro středoškolské studenty. V současné době se odehrává ve 22 zemích napříč celou Evropou a studenti tak mají neobyčejnou možnost porovnat své schopnosti s evropskými kolegy.
Život ve vesmíru je evropský projekt pořádaný v návaznosti na Evropský týden vědy a techniky 2001. Projekt společně organizují CERN (Evropská laboratoř pro jaderný výzkum, Ženeva), ESA (Evropská kosmická agentura) a ESO (Evropská jižní observatoř) – tedy veličiny číslo jedna na poli evropské vědy. K projektu se připojily i další organizace, jako například EMBL (Evropské laboratoře pro molekulární biologii) a ESFR (Evropské centrum pro synchrotronové záření). Projekt má podporu všech velkých evropských mezivládních vědeckých organizací.
Program soutěže je řízen Mezinárodním koordinačním výborem. V účastnických zemích se vytvářejí Národní koordinační výbory, ve kterých se nacházejí vědci, odborníci, novináři, učitelé, zástupci vědeckých společností apod. Garantem projektu v České republice je Česká astronomická společnost, vědecká společnost při Akademii věd České republiky.
Na osm vítězů národního kola čeká na konci listopadu třídenní pobyt v CERNu v Ženevě, největší evropské laboratoři pro nukleární výzkum, kde budou moci nahlédnout pod pokličku nebývalé laboratoře. Budou se moci setkat s předními vědci nukleární fyziky a ti nejlepší budou moci sami svůj projekt prezentovat na konferenci. V CERNu vítězům národního kola nezůstane nic utajeno – navštíví obrovské centrum výpočetního střediska, kde je "srdce" téměř všech probíhajících experimentů, a kromě oficiálního programu se podívají na experimentální pracoviště, kde se sto metrů pod zemí v 27 km dlouhém tunelu urychlují částice.
Setkání bude také mezinárodní prezentací zúčastněných zemí a výherců z národních soutěží. Všechny práce prezentované v CERNu se zapojí do soutěže o nejvyšší cenu – pozvání na Evropskou jižní observatoř (Chile, Jižní Amerika), kde je instalován tzv. Very Large Telescope, a dále pozvání na prohlídku odpalovací rampy raket Ariane na Kourou Spaceport (Francouzská Guyana, Jižní Amerika), kterou získají autoři dvou nejlepších prací.
Soutěž je rozdělena do dvou hlavních kategorií, které se dále člení na podkategorie, v nichž se zájemci mohou soutěže zúčastnit:
Vědecká kategorie
Umělecká kategorie
Vědecký nebo novinový článek
Divadelní představení
Dokumentární video
Hudební představení
Internetová stránka
Malba, socha, fotografie…
Interaktivní CD-ROM, DVD
Povídka nebo scénář
Vědecká esej
Poezie
Termíny soutěže: 1. 10. 2001 – uzávěrka pro příjem prací, 15. 10. 2001 – oznámení výsledků národního kola soutěže, konec října 2001 – slavnostní předání cen.
Přihlášky do soutěže: přihlásit se může každý občan ČR ve věku od 14 do 19 let, který zašle svoji práci spolu s vyplněnou přihláškou do data uzávěrky soutěže na adresu České astronomické společnosti. Přihláška je ke stažení na adrese www.astro.cz.
Kontaktní adresa pro zasílání prací do soutěže: Soutěž, Česká astronomická společnost, Královská obora 233, 170 21 Praha 7.
Český koordinační výbor: Ing. Marcel Grün – ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, Ing. Jana Tichá – ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích, Štěpán Kovář – místopředseda České astronomické společnosti, Petr Bartoš – člen Výkonného výboru České astronomické společnosti, Ondřej Neff – novinář. Externím konzultantem výboru je RNDr. Jiří Grygar, CSc. – Fyzikální ústav AV ČR.
Dotazy je možno volat na záznamník 02/33 37 72 04, kde si lze také objednat přihlášku do soutěže.
Novinky a podrobnější informace naleznete na adrese http://www.astro.cz.
Pavel Suchan
tiskový tajemník České astronomické společnosti
Štefánikova hvězdárna
Česká astronomická společnost (ČAS) vydává od května 1998 tisková prohlášení o aktuálních astronomických událostech a událostech s astronomií souvisejících. Archiv tiskových prohlášení lze najít na Internetu na adrese http://www.astro.cz/cas/tisk.htm. S technickými a organizačními záležitostmi ohledně tiskových prohlášení se obracejte na tiskového tajemníka ČAS Pavla Suchana na adrese Štefánikova hvězdárna, Petřín 205, 118 46 Praha 1, tel.: 02/57 32 05 40, fax: 02/57 32 53 90, e-mail: suchan@observatory.cz. Bližší informace pro téma tohoto tiskového prohlášení získáte u kontaktních osob České astronomické společnosti pro soutěž ”Život ve vesmíru” Štěpána Kováře kovar@metrostav.cz a Petra Bartoše krtekpetr@quick.cz, telefon 02/33 37 72 04.