Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Uhlíková nanotrubička na kovovém povrchu

Jedna z překážek bránících širšímu nasazení uhlíkových nanotrubiček zřejmě padla. Nové postupy umožňují připojit nanotrubičku na kovový povrch.
Uhlíkové nanotrubičky mají již dnes v počítačovém průmyslu několik fungujících aplikací (monitory apod.). Řada možností jejich uplatnění ale až dosud narážela na to, že bylo obtížné vytvářet kombinované struktury nanotrubiček s vodivými kovovými povrchy. Nyní by se situace mohla změnit. Výzkumníci z newyorského Rensselaer Polytechnic Institute objevili totiž dvě nové metody umožňující uhlík a kov propojit.
Oba postupy byly popsány v časopisu Applied Physics Letters. První technologie obnáší zahřátí uhlíku na vysokou teplotu; po ochlazení se pak jeho páry usazují (sublimují) na kovovém povrchu (experiment byl proveden na vodivé slitině niklu), který byl předtím upraven na požadovaný tvar. Dosavadní technologie počítala s „růstem“ uhlíkových trubiček za studena, což nevedlo zdaleka k tak dobrému elektrickému spojení obou materiálů.
Popsaný výrobní postup ale předpokládá vysokou teplotu, která by v některých případech měla destruktivní účinek na materiál, k němuž je třeba uhlíkovou trubičku přivařit. Vědci proto přišli i s alternativou. Trubička se v tomto případě na vodivý povrch „tiskne“ z jakéhosi negativu, který je vytvořen na křemíkové destičce postupem popsaným výše. Při tomto postupu se už používá pouze pájení, které vyžaduje mnohem nižší teplotu než převedení uhlíku do plynného skupenství.
V elektronice by se s rostoucí miniaturizací mohly uhlíkové nanotrubičky díky své velikosti uplatnit mj. namísto kovových vodivých spojení.

Zdroj:
Rensselaer Polytechnic Institute , http://news.rpi.edu/update.do?artcenterkey=1825

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru