Jak se točí víry a jaký břeh podemílají řeky?

Ostatní |

Zajímavou perličku přináší server amerického vědeckého časopisu NewScientist. Jak vlastně působí Coriolisova síla a co přesně na ní závisí?Proč se vít točí na jednu stranu spíše než na druhou? A je to na jižní polokouli opačně než u n ...
Zajímavou perličku přináší server amerického vědeckého časopisu NewScientist. Jak vlastně působí Coriolisova síla a co přesně na ní závisí?
Proč se vít točí na jednu stranu spíše než na druhou? A je to na jižní polokouli opačně než u nás? Jak vanou na různých polokoulích větry? řadu perliček na toto téma přináší server NewScientist na adrese http://www.newscientist.com/lastword/answers/445earth.jsp?tp=earth2.
Mimochodem, ona ta Corilolisova síla se projevuje celou řadou poměrně nečekaných způsobů. Historické pozadí objevu je následující: V roce 1835 Gustave Gaspard de Coriolis ukázal, že je-li nějaký předmět uvedený do pohybu ve směru poledníku, jeho dráha se následkem otáčení země začne vychylovat. Řeky tekoucí severojižním směrem tedy na severní polokouli více podemílají pravý břeh než levý.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.