Kyberpunk – nejen literární žánr

Ostatní |

Kyberpunk.org je portál, který se snaží přinášet českým uživatelům novinky a články o nejnovějších trendech z oblasti cyberpunku, nanotechnologie, umělé inteligence, robotiky, virtuální reality...




***tisková zpráva společnosti blue.point Solutions

Děčínská počítačová společnost podporuje vedle open source softwaru také jediný český internetový server o kyberpunku. Kyberpunk.org (http://www.kyberpunk.org) je portál, který se snaží přinášet českým uživatelům novinky a články o nejnovějších trendech z oblasti cyberpunku, nanotechnologie, umělé inteligence, robotiky, virtuální reality a jiných moderních technologiích.
Pojem cyberpunk je odvozen od slov Cyber(netics) a punk. V užším pojetí je cyberpunk pouze literárním pod žánrem, který vznikl v polovině 80. let 20. století a jistým způsobem navazoval na tradici technické sci-fi, jakou známe z románů a povídek A. C. Clarka či Isaaca Asimova. Autoři cyberpunku do svých děl promítli globální změny v lidské společnosti, životním prostředí a v technickém vývoji.
V širším smyslu je cyberpunk kulturní a společenský fenoménem, který je typický tím, že odmítá jakékoliv roztřiďování lidí podle čehokoliv – pohlaví, náboženství, barva pleti. Podstatnou úlohu hraje Síť, Matrix, Metaverz zkrátka cyberprostor. Cyberpunkeři prosazují decentralizaci, kladou důraz na svobodu informací a svobodný přístup k nim (skrze počítače), věří, že technika může změnit život k lepšímu. Zhruba od roku 1990 se začíná prosazovat i cyberpunková móda spjatá s rave/techno subkulturou.
"Kyberpunk.org je portál který se zaobírá nejen cyberpunkem jako literárním podžánrem, ale zároveň přináší aktuality a články týkající se moderních technologií, robotiky, umělé inteligence, virtuální reality, nanotechnologie a počítačové bezpečnosti," vyjmenoval hlavní činnosti šéfredaktor serveru Jiří Větvička.
Pro čtenáře je vytvořená wikipedie, která poskytuje informace o cyberpunkových autorech, jejich dílech, filmech a anime. Komunita serveru také překládá cyberpunkový komiks NYC2123 a má prostor pro blogování či psaní vlastních děl. "Za necelý rok svého působení jsme si našli mnoho věrných čtenářů. Novinkou, kterou pro ně chystáme, je časopis Xanadu a vlastní trička," doplnil Jiří Větvička.

Hlavní části Kyberpunk.org
Wiki – je encyklopedie založená na wikipedii, kde soustřeďujeme informace o cyberpunkových autorech jejich literárních dílech, cyberpunkové filmy a anime a také základní pojmy týkající se cyberpunku.
Crazy – je pokus převést do 3D podoby, některou z literárních či manga předloh týkající se cyberpunku. Projekt by měl být vytvářen v Blenderu. V současné době se pracuje na přeložení dokumentace k Blenderu, ta je dostupná ve wikipedii
Blogy – pokud nemáte svůj blog a máte jakýkoliv vztah k této stránce je možnost využít náš systém a podělit se s ostatními čtenáři o své myšlenky a názory, které se nemusí bezpodmínečně týkat cyberpunku.
NYC2123 – cyberpunkový komiks zveřejněný pod GPL, který se snažíme překládat.
Xanadu – náš vlastní časopis, který by měl vycházet měsíčně a mel by shrnovat dění kolem cyberpunku + přidávat některé nové věci, které na kyberpunk.org nenajdete. Prozatím je jeho verze plánována elektronické podobě, později bychom uvažovali o jeho tištěné verzi. První číslo by mělo vyjít počátkem října.
Bot – ve fázi návrhu je i počeštění alicebota – chatového robota, který využívá prvky umělé inteligence. V současné době běží robot na našem irc kanálu #kyberpunk spolu s robotem napsaným v ruby, který využívá Markovovy řetězce.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.