Nad knihou: Žižkovský industriál

Ostatní |

O kouzlu nové divočiny a industriální krajiny se zde již psalo několikrát. Praha 3, tedy de facto Žižkov, má zájemcům o tento typ krajiny a památek rozhodně co nabídnout: plynárnu, elektrárny, vodojemy, tunely pro pěší i tunely železniční, nákladové nádraží i řadu bývalých továren...




Viz také: Jak funguje nová divočina, Nad knihou: Pražský industriál, Prales ve velkoměstě

 

Žižkov v polovině 19. století vznikal jako především jako obytná čtvrť zaměstnanců vysočanských a karlínských továren, posléze se však průmyslová výroba rozvinula i přímo v něm – cca od 70. let, kdy zde jako první byla zřejmě postavena továrna na roznětky firmy Sellier and Bellot (na Parukářce). Přímo v obytných domech či na jejich dvorcích provozovali živnostníci řadu dílen.

Na počátku zde stály převážně jednopatrové pavlačové domy, v nichž se tísnilo hodně lidí. V roce 1877, kdy byla čtvrť povýšena na město, zde žilo asi 20 000 obyvatel, což z Žižkova dělalo cca 5. největší město tehdejších Čech (po Praze, Smíchovu, Plzni a Liberci). Z čehož už mimochodem také vyplývá, že Žižkov dlouho nebyl součástí Prahy, připojen k ní byl až po 1. světové válce a vzniku Československa. Přitom byl s Prahou ovšem už od roku 1901 spojen elektrickou tramvají (vystřídala předcházející koňku) – ano, číslo 9, která zde jezdí dodnes. Elektrické osvětlení zde bylo zřízeno v roce 1889. V témže roce zde vznikla první městská elektrárna v Čechách.

Žižkov nikdy nebyl luxusní čtvrtí s vilami a parky, dodnes má ale svůj půvab, což popisovaná kniha velmi hezky ilustruje. Je plná fotografií současných i dobových, popisuje nejenom historii čtvrti, ale i přímo jednotlivých památek (z fotografií lze např. zjistit, že v dřívější továrně na střelné zápalky a náboje dnes sídlí softwarová firma Unicorn). Zvláštní pozornost je věnována i žižkovským dvorkům.

Kdo dnes navštíví Žižkov, nemůže si také nepovšimnout velké koncentrace hospod, vesměs obyčejných pivnic. I z tohoto důvodu se Žižkov objevoval také v české „pivní“ literatuře. Kniha je půvabná koláž, kterou navíc doplňují citáty z literatury nějak se týkající Žižkova (např. Poláček: Muži v ofsajdu – na Žižkově je samozřejmě i fotbalový stadion Viktorky).

Podobné čtvrti jsou jistě i v dalších větších městech a snad se i ony dočkají podobně vydařených průvodců, které lze číst jak samostatně, tak i použít při výpravách do terénu.

 

Lukáš Beran, Vladislava Valchářová: Industriál Prahy 3, ČVUT Praha, 2009

 

Žižkov na české Wikipedii

 

Foto: Pohled ze Žižkovské věže směrem k Olšanské ulici, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

 








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.